ЕПИСКОП ФОТИЈЕ И МИТРОПОЛИТ ХРИЗОСТОМ БОГОСЛУЖИЛИ НА БАЊИ ВРУЋИЦИ

Фото: Далибор Ковачевић
У уторак 26. новембра т.г. када наша Света Црква саборно и молитвено прославља спомен светог оца Јована Златоустог, у храму Вазнесења Господњег на Бањи Врућици, служена је света архијерејска Литургија.

Литургијским сабрањем је началствовао Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Господин Хризостом, уз саслужење надлежног Архијереја зворничко-тузланског Господина Фотија, свештеника из наше и других епархија, протођакона Богдана Стјепановића и ђакона Будимира Гардовића.

Разлог сабрања у овој светињи на Бањи Врућици, поред величања имена Божијег кроз дјело и личност светитеља Јована, јесте сједница Катихетског одбора Републике Српске.

У својој бесједи, Епископ Фотије је честитао имендан Митрополиту Хризостому, нагласивши да је пут светог Јована Златоустог био пут страдања, пут невоља, пут боготражитељства и љубави према Господу. Врлине које су красиле овог богоугодника, красе и пут Митрополита Хризостома, који је свој живот посветио Цркви страдалној, од Епархије бихаћко-петровачке до Митрополије дабробосанске. Митрополит Хризостом је заблагодарио Господу и Светом Јовану који су му давали снаге да истраје на своме путу.

Ријечи Слава Богу за све, су биле последње ријечи Светог Јована. Оне нас напомињу и упућују да и наш славослов имена Божијег овим ријечима треба да буде свеживотан, од дана рођења до дана нашег пресељења у Господу.

Протојереј-ставрофор Миро Ђукарић

Фото и видео: Далибор Ковачевић