БРОД: СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА ПОВОДОМ СЛАВЕ ХРАМА И ГРАДА

Дана 14. октобра, када наша света Црква прославља празник Покрова Пресвете Богородице, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију поводом крсне славе истоименог храма и славе општине у Броду.

Његовом Преосвештенству саслуживали су: протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић, архијерејски намјесник дервентски, архимандрит Гаврило Стевановић, игуман манастира Светог Николе на Озрену, протојереј-ставрофор Мирослав Живковић, парох друге парохије бродске, јереј Славен Јовичић, парох у Грубишином Пољу (Митрополија загребачко-љубљанска), протођакон Богдан Стјепановић и ђакон Горан Марјановић, те многобројни народ који је узео учешћа у Литургији приступивши светој Чаши.

У својој Архипастирској бесједи вјерницима Преосвећени Владика је говорио о самом Празнику Покрова Пресвете Богородице као и о благослову сабрања у Цркви, као јединству са Небеском Црквом.

''Сабрали смо се данас, на овај велики празник – Покрова Пресвете Богородице, да покажемо наше јединство и нашу оданост вери православној и нашој светој православној Цркви, да покажемо јединство са светитељима који су оставрили Јеванђеље у своме животу.

Ми када видимо неког побожног и милостивог човека, ми мислимо: Он је сам по себи такав, такав је човек ја не могу такав да будем. Није он сам по себи такав, него му је Бог дао дарове. А ми исто тако да се трудимо да будемо свети, да будемо честити, да будемо милостиви, да праштамо једни другима, то је хришћански живот, драга браћо и сестре.''

Након свете Литургије уследила је свечана Литија улицама Брода у оквиру које је на Тргу патријарха Павла одржан помен-парастос пострадалима у последњем Одбрамбено-отаџбинском рату.

Ове године поред овог духовног саборовања сабрали смо се и на освећење Светосавског дома у порти храма Покрова Пресвете Богородице у Броду.

Преосвећени Владика Фотије осветио је новосаграђени Светосавски дом који је подигнут уз помоћ Владе Републике Српске и ресорног Министарства за избјегла и расељена лица на челу са тадашњим министром, господином Давором Чордашом, Општине Брод, на челу са начелником господином Илијом Јовичићем и бројним приложницима.

За кума Светосавског дома изабран је Синиша Видић из Брода.

Заслужним приложницима уручено је седам Архијерејских похвалница и осамнаест захвалница Црквене општине Брод.

Славски хљебови преломљени су и са кумовима данашњега духовнога славља, Данијелом и Драганом Бардак из Брода те чланицама Кола српских сестара које дјелује при храму Покрова Пресвете Богородице у Броду као и са представницима општине Брод који Празник Покрова прослављају као заштитницу града.

ђакон Горан Марјановић

ПОКРОВ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ХРАМОВНА СЛАВА ГРАДСКА СЛАВА БРОД МИНИСТАР ДАВОР ЧОРДАШ ОСВЕЋЕЊЕ