СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И ОСВЕЋЕЊЕ ЗВОНА У ДЕРВЕНТИ

У дане када наша Црква прославља Пресвету Богородицу и њено Успење,коме је храм и посвећен, осветисмо 5 нових звона на Саборном храму у Дервенти.

Свету архијерејску Литургију служио је Митрополит загребачко-љубљански Господин Порфирије, Епископ осјечкопољски и барањски Господин Херувим и надлежни Епископ зворничко - тузлански Господин Фотије, уз саслужење монаштва и свештенства.

Светој Литургији присуствовали су и господин Средоје Новић, народни посланик господин Игор Жунић, начелник општине Дервента, господин Милорад Симић са сарадницима, директори јавних установа у општини Дервента, те многе званице и мноштво вјерујућег народа који су дошли да увеличају овај велики догађај за нашу заједницу.

Купљено је 5 звона, чија укупна тежина износи 2100 килограма као и механизми за сатове на звонику, укупне вриједности око 160.000 КМ, коју су обезбиједили:

Начелник општине Дервента, господин Милорад Симић, који је од општинских средстава даровао 40.000 КМ,

Коло Српских сестара „Царица Милица" из Дервенте 12.000 КМ,

Госпођа Драгица Милошевић, родом из Лужана, а настањена у Канади 8.000 КМ,

13 кумова са породицама који су даровали по 5.000 КМ: господин Славко Мандић, господин Бојко Гатарић, господин Радован Пазуревић, господин Недељко Тадић, господин Драгољуб Ћустић, господин Драго Наградић, господин Синиша Пећић, господин Слободан Голуб, господин Душан Рељић, господин Перо Ђурић, господин Миланко Балешевић, господин Саво Ружојчић,

Борачка организација општине Дервента која је даровала 2.000 КМ,

Остала средства су прилог вјерника парохија дервентских.

Занимљиво је да су звона која су привремено била при Саборном храму, скинута са старе порушене цркве у Дервенти, а изливена су прије тачно 100 година, 1919. године и дар су Николе и Анђе Поповић.