Одежде Светог краља Милутина у Доњем Брезику

На дан када наша црква обиљежава Свете краљеве Милутина, Драгутина и њихову мајку, краљицу Јелену, а у Недјељу 23. по Духовима, 12.11.2017. године,  у храму Христа Спаситеља у Доњем Брезику служена је света литургија.

Свету литурију служило је свештенство архијерејског намјесништва брчанског, а поводом добијања на дар одежди светог краља Милутина које ће трајно остати у храму Христа Спаситеља на духовно укрепљење вијерног народа.

Овом великом дану предходио је одлазак групе вјерника у Софију (Бугарска) 27. и 28. октобра 2017. године, гдје се по традицији сваке године, у цркви Светог Краља, пресвлаче мошти Светог краља Милутина. Група хаџија, светогораца и вјерног народа са ових простора је поклонила одежде у које су обучене мошти Светога Краља, а одежде које су скинуте са истих моштију добили су на дар.

Њиховом жељом и благословом епископа Фотија одежде Светог Краља поклонили су храму Христа Спаситеља у Доњем Брезику.

Тим поводом на литургијско сабрање окупио се велики број вјерног народа, који је након литургије и опхода око храма имао прилику да се поклони овој великој светињи и да буде помазан освећеним уљем са кивота Светог краља Милитина.

Након литургије пререзан је славски колач са кумом овогодишњег славља господином Марком Панићем, који је за све присутне припремио трпезу љубави.

У нади да се у годинама које су пред нама овај дан обиљежава уз слављење Светог Краља, изабран је и кум за наредну годину, а ту част понијела је госпођа Вишња Ранђеловић.

Старјешина храма, протојереј Вујадин Станишић се захвалио свима који су на било који начин допринели да се одежде Светог краља Милутина нађу међу српским народом и то баш у храму Христа Спаситеља који има велики значај за вјерни народ на подручју Брчко дистрикта, истичући да су према писаним подацима Срби по први пут израдили одежде за свог Краља после 555 година.

СВЕТИ КРАЉ МИЛУТИН ДОЊИ БРЕЗИК ХРАМОВНА СЛАВА