Архијерејска Литургија и рукоположење у манастиру Сасе (ВИДЕО)

На дан успомене Светога цара Уроша, а поводом ктиторске славе манастира Свете Тројице у Сасама, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански господин Фотије, служио је свету архијерејску Литургију.

Преосвећеног Епископа дочекао је игуман Методије (Петричевић), настојатељ манастира Сасе, са братством,а саслуживали су, око свете трпезе, Високопреподобни архимандрит Николај (Јовић) настојатељ Папраћке обитељи, архијерејски намјесник сребреничко-подрињски и парох братуначки, протојереј-ставрофор Душан Спасојевић, те протођакон Богдан Стјепановић. На Светој Литургији су појали свештеници намјесништва сребреничко-подрињског и чланови светосавске омладинске заједнице при парохији у Братунцу.

Овогодишњој ктиторској слави манастира кумовао је господин Саво Петровић, са породицом, из Јелава код Братунца. Традиционално, и ове године светосавка омладинска заједница и парохијани при парохијама братуначким и парохији сребреничкој, са својим духовницима протојерејем-ставрофором Бориславом Тодићем и протојерејем Александром Млађеновићем походили су манастир пјешачећи у крсном ходу, од Братунца и Сребренице до манастира Сасе.

Након службе Божије, Владика Фотије је у краткој бесједи рекао да је српски цар Урош Нејаки или Свети цар Урош Немањић посљедњи светитељ из те династије.

Он је честитао монаштву и вјерницима данашњи празник и ктиторску славу овог храма и позвао српски народ да живи у љубави миру и слози.

"Данас пада велики снег али нас је љубав према овој светињи сабрала у великом броју овде. Требало би да се угледамо на светитеље из рода нашег, који су живели, и живе, врлинским,честитим и достојанственим животом. Животом којим су Срби домаћини живели кроз векове. По томе смо ми били познати, а не по животу у греху који нам се намеће у новије време", поручио је Владика Фотије.

Орденом Светог краља Драгутина – Теоктиста, за несебичну помоћ и љубав према манастиру Сасе, данас је одликована предсједница Управног одбора компаније "Гросс" Јелена Петрић, у оквиру које послује Рудник олова и цинка "Сасе".

У току Литургије, Епископ је рукоположио, у свештени чин ђакона, дипломираног теолога Дражена Ракића. управника Информативне службе Епархије зворничко-тузланске.

Након Литургије, причешћивања и ломљења славског колача приређено је послужење за све вјернике поводом ктиторске славе манастира Светог цара Уроша Немањића.

СВЕТИ ЦАР УРОШ ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР САСЕ РУКОПОЛОЖЕЊЕ ОРДЕН