ТЕОФИЛОВИЋ: "СВЕТИ САВА ЈЕ ВАСПИТАНИК СВЕТЕ ГОРЕ"

Фото: Посавске новости
Протојереј- ставрофор Жељко Теофиловић у бесједи на Светосавској академији која је вечерас одржана у Броду рекао је да је Свети Сава васпитаник Свете Горе и да је од своје младости се предао акстеском животу, а то је послушност својим духовним оцима, молитви и посту.

“Тај дух и философију Свете Горе он је донио у Србију, гдје је заједно са својим братом краљем Стефаном Првовјенчаним, чинио да се српски народ оцрквени”, рекао је Теофиловић, који је и старјешина храма Покрова Пресвете Богородице.

Теофиловић даље наводи да је Свети Сава истински Просвјетитељ, јер је свој народ просвијетлио истинским Свјетлом, а то је Господ Бог наш, који обасвјава сваког човјека који долази на свијет, како и  каже Свети јеванђелист Јован, за разлику од ”просветитеља” који су од средине 17. па до краја 18. вијека покушали да народ просвјетљују својом тамом и безбожништвом.

„Нажалост, и данас смо свједоци огромног утицаја лажног просвјетитељства којим се урушавају најсветије вриједности нашег светосавског народа, као што су света тајна брака и хришћанска породица. Тај темељ и стуб српске државе Свети Сава је својим апостолским радом тежио да буде очуван“, поручује  Теофиловић.

Светосавска академија одржана је у препуном Светосавском дому у порти храма Покрова Пресвете Богородице, гдје је приређен и богат културно- умјетнички програм, а којој је присуствовао и начелник општине Брод Зоран Видић са сарадницима.

У програму је наступила Група “Дар” из Бањалуке, ученици рецитатори из Лијешћа и Брода, школски хор из Лијешћа, и драмска секција из Брода.

Организатор Светосавске академије били су Црквене општина Брод и Светосавска омладинска заједница ове локалне заједнице.

Ненад Симић/Посавске новости

СВЕТИ САВА АКАДЕМИЈА ДОБОЈ БРОД НАЧЕЛНИК ЗОРАН ВИДИЋ