СЛАВА МАНАСТИРА ДУГА ЊИВА И 30. ГОДИШЊИЦА ПРОБОЈА КОРИДОРА ЖИВОТА

Светом Литургијом у Манастиру Дуга Њива на Требави, почело је празновање храмовне славе Манастира светог мученика кнеза Лазара, традиционално, у недјељу пред Видовдан.

По благослову Епископа зворничко-тузланског г. Фотија, Светом Литургијом је началствовао архијерејски намјесник добојски, протојереј-ставрофор Мирко Николић; уз саслужење протојерејâ-ставрофорâ Слободана Тошића пароха врањачког и Јадранка Стојановића пароха копривљанског, протонамјесника Синише Лазића пароха модричког, јеромонаха Јелисеја (Ђукића) настојатеља Манастира Пресвете Тројице у Подновљу, ђакона Владе Мојевића при храму Светих апостола Петра и Павла у Добоју и ђакона Александра Стевановића при храму Успења Пресвете Богородице у Модричи.

Након што се вјерујући народ сјединио са васкрслим Господом кроз Свету тајну евхаристије а по завршетку Свете Литургије, пригодном бесједом прота Мирко Николић обратио се присутном народу.

Честитајући славу светог мученика кнеза Лазара, у име високопреподобног игумана Теофила и његовог братства, прота је пренео благослов нашег Епископа Господина Фотија, који је био одсутан због дводневне посјете Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија Катедралном храму у Тузли. Прота се подсјетио на догађај пробоја Коридора живота и тридесету годишњицу од најхуманије акције српске војске на Дугој Њиви, када је српски народ од Требаве до Крајине остао одсјечен од свијета. Такође се подсјетио и на смрт дванаест беба у Бањалучком породилишту, које су се упокојиле због недостатка кисеоника у болници јер због наметнутих санкција авион није могао да полети из Београда ка Бањалуци. Српском народу није преостало ништа друго, него да крене у пробој коридора и спајање Семберије, Посавине и Крајине копненим путем, што се уз помоћ Божију на Видовдан догодило.

Након Свете Литургије услиједила је литија трократним опходом око храма, након чега је  прочитано Свето Јеванђеље, благословљен народ и преломљен славски колач са начелником општине Модрича, г. Јовицом Радуловићем.

У наставку је служен парастос пред спомеником жртвама Одбрамбено-отаџбинског рата 1992-1995. године у присуству Предсједнице Републике Српске гђе Жељке Цвијановић, члана Пресједништва БиХ из Републике Српске г. Милорада Додика, посланикâ у Парламенту БиХ, посланикâ у Народној Скупштини Републике Српске, начелникâ општина у Републици Српској, преставникâ више борачких и других организација Републике Српске. Сви су се присјетили оних који су своје животе дали за Републику Српску.

Након културно-умјетничког програма, обраћања званичника и присјећања свих дешавања из 1992. године,  уследила је трпеза љубави, коју је припремило братство манастира Дуга Њива.

јереј Горан Пањков

ВИДОВДАН МАНАСТИР ДУГА ЊИВА КОРИДОР ЖИВОТА МИЛОРАД ДОДИК ЖЕЉКА ЦВИЈАНОВИЋ БОРИС ЈЕРИНИЋ ЈОВИЦА РАДУЛОВИЋ