Епископ Фотије: ЦРКВА ЈЕ ПРОСТОР СЛОБОДЕ И ВАСКРСЕЊА - Слава храма у Каракају

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је у други дан Пасхе - Васкрсни понедељак, свету архијерејску Литургију у Каракају код Зворника.

Ево нас другога дана празника Васкрсења Христовог. Радујмо се веселимо се са женама мироносицама, са апостолима Христовим, са раном Црквом Његовом. Где год се проповеда реч Христова ту се проповеда и васкрсење Христово до дана данашњег, рекао је владика Фотије на почетку своје данашње бесједе и додао:

Чули сте из прочитаног јеванђелског одељка да су апостоли на место отпалог Јуде изабрали Матију јер су позвани да буду родоначелници 12 племена Новога Израиља. На тај начин Црква је постала духовно царство Израиља. У то царство се улази Светом тајном крштења тако да нико није одбачен зато што припада овом или оном народу, или је различите боје коже. Сви који желе да чују реч Божију потпуно су слободни да то учине крстивши се у име Оца и Сина и Светога Духа. Црква је место свеопште слободе и место где предокушамо Царство небеско. Црква је место победе живота над смрћу, место васкрсења, истакао је Преосвећени владика.

Старјешина храма Христовог Васкрсења, протонамјесник Растко Лукић, дочекао је свога Архијереја. Пожељевши топлу добродошлицу, он се захвалио се Епископу Фотију што је посјетио парохију у Каракају ових најрадоснијих васкршњих дана а поводом храмовне славе.

У Христовој оданости и братској љубави, Епископу Фотију су саслуживали протојереј - ставрофор Видоје Лукић, архијерејски намјесник зворнички и парох прве парохије у Саборном Храму Рођења Пресвете Богородице у Зворнику; протојереј-ставрофор Драгиша Томић, парох друге парохије у храму свете великомученице Марине у Челопеку; протојереј-ставрофор Славенко Томић, парох при храму Рођења светог Јована Крститеља у Зворнику; протојереј Дражен Стевановић, парох при храму светих Петра и Павла у Козлуку; протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон те ђакон Давор Арнаут, ђакон при овом светом храму.

Хор који поје при храму, "Света Анастасија", данас је својим умилним гласовима уљепшао свето богослужење. Чланови хора су већином млађи парохијани, руковођени од стране вјероучитеља Николе Марковића.

По завршетку Светог причешћа услиједио је литијски опход око храма, а по повратку у храм су освештани славски дарови и сломљен славски колач са овогодишњим кумом Слободаном Милошевићем који је уприличио трпезу љубави за све присутне. Кумови за следећу годину су господа Александар Крсмановић и Раде Јеремић.

Светој архијерејској Литургији молитвено је присуствовао и градоначелник Зворника г. Бојан Ивановић.

ВАСКРСНИ ПОНЕДЕЉАК КАРАКАЈ ГРАДОНАЧЕЛНИК ЗВОРНИК БОЈАН ИВАНОВИЋ ХРАМОВНА СЛАВА