Дервента: ПОЧЕТАК РАДОВА НА ОБНАВЉАЊУ СТАРЕ ЦРКВЕ

У  Српској Вароши у Дервенти данас су почели радови на копању темеља, чиме је и званично започело обнављање Старе цркве, миниране на Спасовдан 1992. године, за вријеме окупације припадника ХВО-а и такозване Армије БиХ.

Радови на реконструкцији храма отпочели су раније откопавањем остатака темеља Старе цркве, који ће, према инструкцијама Завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске, бити конзервисани и сачувани од даљег пропадња.

Изворни храм који се налазио на овом мјесту, саграђен је у периоду 1851 до 1855. године.

Радови на изградњи Комплекса ”Стара Црква” биће извођени у фазама. Прву фазу изводи фирма ”ДСД Пројект” из Дервенте, док је пројекат израдила фирма ”НВБ Фемили” такође из Дервенте.

Извор: staracrkvaderventa.com