"ГРАДИО СРПСКУ ЦРКВУ И ДРЖАВУ” Светосавска академија у Угљевику

Епархија зворничко-тузланска и Црквена општина Угљевик уз подршку општине Угљевик организовали су Светосавску академију у овој подмајевичкој општини.

У угљевичком Центру за културу у  навечерје празника Светога Саве првог архиепископа српског,  светосавску бесједу говорио је протојереј-ставрофор Милан Топић, парох угљевички.

Топић је истакао да је Свети Сава вјечита прича код Срба, никад до краја испричана и завршена

-Свети Сава је Србин од крви и меса, становник земље али и грађанин Неба и човјек будућег вијека. Он је као што је рекао Владика Николај “најљепше српско дијете” које је даровано Богу, али и најљепши српски лик кроз који се Бог нама показује. Кроз њега је биће овог народа најбоље видјело и предосјетило Царство Божије и вјечни живот-поручио је у бесједи Топић.

Он је нагласио да је Свети Сава био “путујући храм” и апостол те да су његове мошти биле “лијек бесмртности”.

-Све што је имао давао је другима –живио за друге. За себе ништа није тражио, а све је добијао и имао. Могао је многима да влада а он је изабрао да служи свима-рекао је Топић.

Академији је присуствовао начелник општине Угљевик Василије Перић који је рекао  је да је светосавље пут љубави и вјере Христове.

Перић је нагласио да је Свети Сава отац и створитељ српског народа.

-Светитељ Сава је оснивач и утемељивач наше Српске православне цркве. Од времена Светог Саве знамо ко смо и одакле смо, од његовог времена су прве литургије. Он је градио нашу српску државу. Свети Сава је градитељ цркава, манастира, школа, болница, био је значајан српски дипломата-рекао је Перић.

Начелник Перић уручио је ученицима награде за литерарно стваралаштво а заједно са протојереј-ставрофором Миланом Топићем организаторима академије иконе Исуса Христа и Богородице.

У културно-умјетничком програму наступили су полазници Дјечијег вртића "Душко Радовић", ученици Основне школе /ОШ/ "Алекса Шантић", Средњошколског центра "Михаило Петровић Алас", Музичке школе "Корнелије Станковић" Угљевик, Етно- група "Тамјан" и Оркестар хармоника ОШ "Алекса Шантић" Угљевик.

Текст и фото: Младен Василић

СВЕТИ САВА АКАДЕМИЈА УГЉЕВИК НАЧЕЛНИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ