ГАРЕВАЦ: СЛАВА ХРАМА СВЕТЕ ПЕТКЕ ПАРАСКЕВЕ

У сриједу 26. октобра 2022. године у Храму свете Петке Параскеве у Гаревцу - Ново Насеље код Модриче, служено је Велико вечерње богослужење у част преподобне мати Параскеве – Свете Петке чиме је почела прослава храмовне славе.

Вечерње богослужење служио је протојереј Недељко Горановић из Добоја, уз саслужење свештеника: протојереја Бранка Цвјетковића, протојереја Стаменка Станковића и ђакона Александра Стевановића из Модриче.

За пјевницом је пјевао јереј Мирослав Драшко из Новог Града заједно са домаћинима и хором "Србчићи".

Молитвено учешће, поред вјерног народа, на вечерњој служби узела је и високопреподобна мати Теодора игуманија манастира Драгаљевац са сестринством.

Послије вечерње службе прото Недељко вјерницима се обратио говорећи о Светој Петки Параскеви, гдје посебно нагласио да је Света Петка попут мудрих дјевојака имала милост и задобила Царство небеско.

Након бесједе хор "Србчићи" отпјевао је двије пјесмице.

Сутрадан, на дан када наша Православна црква прославља успомену на преподобну мати Параскеву – Свету Петку, Свету Литургију служио је протојереј Никола Горановић, уз саслужење  протонамјесника Ненада Јеремића.

Прелијепог празничног дана, у току Свете Литургије, придружили су се и ђаци Основне школе "Сутјеска" у Мјесној заједници Модрича 5, која се налази недалеко од храма, али због великог броја вјерника службу су слушали испред храма заједно са својим учитељима и учитељицама.

Након Свете Литургије вјерницима се обратио протојереј Никола Горановић.

У продужетку молитвеног славља услиједио је трократни опход, а у наставку, освећени су славски колач и кољиво. Свештеници су славски колач преломили са кумом данашње славе г-дином Миленком Стојановићем - Микулом из Гаревца. Кум овогодишње славе, Миленко и његова породица, припремили су богато послужење у порти храма за све присутне, али и посебне слаткише за најмлађе.

Кумство за идућу годину преузела Зорица Ристић са својом породицом.

У нади да ће света Петка Параскева заштити, како присутне вјернике тако и све Православне хришћане, призивамо Божији и свете Петке благослов на све оне који јој се моле, који је поштују, али и све оне који славе њено свето име.

​протојереј Никола Горановић

СВЕТА ПЕТКА ПАРАСКЕВА ХРАМОВНА СЛАВА ГАРЕВАЦ