У БРЕЗОВОМ ПОЉУ ПРОСЛАВЉЕНИ СВ. МУЧЕНИЦИ JАСЕНОВАЧКИ

У недаћама које је са собом носио Други светски рат, на подручју парохије брезовопољске, пред најездом злочиначких усташких и СС дивизија живот је изгубило 258 људи.

Међу њима, 16 домаћина и свештеник Саво Поповић одведени су у Јасеновац, док су остали страдали приликом упада злочинаца у села овога краја, која су редом паљена а људи насумично убијани.

У једном од таквих похода, 8.децембра 1941.год.усташе су запалиле и храм Преображења Господњег у Брезовом Пољу, уништили матичне књиге и однијели звоно које је било поклон Краља Александра.

Ове године, сјећајући се тих немилих догађаја, али са радошћу васкрсења коју носимо у срцима, радошћу која нам неда да очајавамо чак ни када оплакујемо ове страхоте Великог рата, окуписмо се у храму Преображења Господњег у Брезовом Пољу да молитвено прославимо Новомученике jасеновачке.

Литургијским сабрањем началствовао је протојереј Лука Петровић, парох вршански уз саслужење протојереја Данијела Пецића, пароха пиперачког, протонамјесника Срђана Васиљевића, пароха у Горњем Забрђу и надлежног пароха јереја Александра Јефтића.

Својим појањем, богослужење су уљепшали јереј Никола Панић, парох усорски у Добоју, вјеручитељ Радован Ненић и вјероучитељ Јован Ненић, који је храму Преображења Господњег у Брезовом Пољу поклонио Часни Крст освештан у манастиру Јасеновац.

Нека би дао Господ да својим животом заслужимо да се назовемо потомцима оних који невино пострадаше и у страдању своме не ропташе, него достојанствено носише свој Крст.

јереј Александар Јефтић

СВЕТИ НОВОМУЧЕНИЦИ ЈАСЕНОВАЧКИ ЈАСЕНОВАЦ СТРАДАЊЕ СРБА БРЕЗОВО ПОЉЕ