ДЕРВЕНТА: СЛАВА ПРЕОБРАЖЕЊСКОГ ХРАМА

На празник Преображења Господњег прослављена је храмовна слава у дервентском Новом Насељу.

Светом Литургијом началствовао је архимандрит Симеон, игуман Манастира Бишња, уз саслужење архијерејског намјесника дервентског протојереја-ставрофора Радојице Ћетковића и осталог бројног свештенства и монаштва као и молитвено присуство вјерног народа.

Прослава празника почела је уочи Преображења Вечерњим богослужењем. На дан празника молитвено сабрање почело је Јутарњим богослужењем и Литургијом, након чега је извршен литијски опход око храма, освећење славског колача и грожђа.

Овогодишњи кумови храмовне славе били су Никола и Весна Ђурић из Мишинаца.

Кумови славе за идућу годину биће браћа Перо и Мирко Ђурић са својим породицама.

На платоу испред храма, након богослужења су наступили фолклорна група СКУД-а Дервента под руководством Милице Ратковац, као и пјевачка група овог друштва предвођена професорицом Милијаном Жунић. Након културно-умјетничког програма услиједило је славско послужење за све вјернике.

У вечерњим часовима уприличен је други дио празничног културно-умјетничког програма у организацији Просвјете из Дервенте чији је предсједник протојереј - ставрофор Далибор Ђекић. Храм Преображења Господњег био је у потпуности испуњен, а наступили су хор Свети краљ Владислав из Дворова и глумац Народног позоришта из Бања Луке Горан Јокић који је говорио изабране дијелове бесједа владике Николаја Велимировића.

Изградња Храма Преображења Господњег почела је 2015. године и ближе се крају. У току је изградња звоника. У току претходне године започет је иконопис у олтарској апсиди и изградња звоника, а на улазном порталу постављен је мозаик.

ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ ХРАМОВНА СЛАВА ДЕРВЕНТА ДЕРВЕНТА НОВО НАСЕЉЕ ХОР ЕТНО МУЗИКА ХОР СВЕТИ КРАЉ ВЛАДИСЛАВ