СВЕТОПАНТЕЛЕЈМОНСКИ САБОР У ГАРЕВЦУ

Дана, 9. августа 2022. године, када наша Православна Црква прославља успомену на светог великомученика Пантелејмона, у Храму свете Петке Параскеве у Гаревцу код Модриче служена је света Литургија.

​Скоро тридесет година парохијани гаревачки свечано прослављају Светог великомученика Пантелејмона. У вријеме турске окупације ових простора срушен је манастир посвећеном овом великомученику у Гостовићу код Завидовића, а велики број вјерника гаревачких парохија је родом из тог краја. Тај народ је у овом последњем, Србима наметнутом, Одбрамбено-отаџбинском рату протјеран са својих вјековних огњишта, али спомен Светог великомученика Пантелејмона нису заборавили.Из тог разлога први, привремени, богослужбени простор на парохији гаревачкој био је посвећен Светом Пантелејмону. Послије је саграђена Храма Свете Петке Параскеве, али вјерници који су дошли са разних страна Републике Српске и Босне и Херцеговине и даље долазе у храм и молитвено се сјећају Светог великомученика Пантелејмона.

Свету Литургију је служио протојереј-ставрофор Јадранко Стојановић, свештеник из Копривне, уз саслужење протојереја Недељка Горановића, свештеника добојског, протојереја Николе Горановића и протонамјесника Ненада Јеремића, свештеника из Гаревца.

Након Литургије вјерницима се обратио протојереј Недељко Горановић надахнутом бесједом.

По бесједи је  услиједио опход око храма и ломљење славског колача са кумом Бранком Трипић која је припремила богато послужење за све присутне.

Кума Бранка је предала кумство Милану Лазићу и његовој породици.

Истог дана, увече, настављено је молитвено саборовање у храму вечерњом службом коју је служио протојереј-ставрофор Јован Михајловић, свештеник из Добоја уз саслужење ђакона Стефана Лазића.

После вечерње службе прочитана је молитва светом великомученику Пантелејмону, а прото Јован је у бесједи говорио о животу овог светитеља.

Вјерници су се задржали код храма уз изворну музику и пјесму коју су организовали чланови Светосавске омладинске заједнице Гаревац - Ново насеље, а за свештенослужитеље уприличено је послужење.

протојереј Никола Горановић

СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ПАНТЕЛЕЈМОН ПРЕСЛАВА ПОЉСКА МОЛИТВА ГАРЕВАЦ