ЗВОРНИК: ПРАЗНИК ВАСКРСЕЊА ГОСПОДЊЕГ

На данашњи празник над празницима, свијетло Васкрсење Христово, који је тријумф побједе живота над смрћу, свјетлости над тамом, Бога над сатаном, ми смо Свету Литургију служили уз бројно присуство и активно учешће вијерног ​ народа. Наши парохијани, који знају да је човјек круна Божијег стварања и да су саздани по лику и подобију Божијем, окупили су се на Васкршњи уранак око „Чаше бесмртности“ и „извора воде живе“ причестивши се Светим Тајнама Господњим.

Радујмо се радошћу којом нас је обасјао Васкрсли Господ јер дан Васкрсења је темељ наше вјере и дан нашег духовног и тјелесног спасења. Обилазећи три пута око наше Светиње пјевали смо анђеоским ријечима: „Васкрсење Твоје Христе Спасе, Ангели поју на небесима и нас на земљи удостоји да те славимо чистим срцем“.

Молимо се данас усрдно да нам Васкрсли Господ подари снаге и воље да се убудуће више молимо Господу и да се не задовољавамо мрвицама духовног живота, већ да активније учествујемо у Светотајинском животу Цркве, јер хришћанин је човјек који темељ свога бића проналази у Христу у безрезервној, живој и истинској припадности Њему.

Подијелимо данас радост празника у својим домовима, са својом дјечицом, јер је дијете „парче неба на земљи, парче небеске истине и небеске бестрасности“, како каже Св. Јустин Ћелијски.

Они који јутрос нису били на Светој Литургији, нека сутра, прекосутра или било који дан посјете Цркву Божију да им се душа нахрани васкршњом радошћу. ​ Молитве Господу можемо узносити на сваком мјесту јер је Он присутан у нашим срцима, душама, домовима, али је разумно што душа жели да буде у Цркви Божијој- Извору вјечности, јер као што знамо да је цијела атмосфера испуњена водом, ипак кад хоћемо да пијемо воду, тражимо извор.​

Васкрсењем Господњим порушен је зид између Бога и човјека који је саграђен због људског гријеха. Васкрсењем Господњим саграђен је неразрушиви мост љубави између Творца и човјека, који води преко бездана сатаниног. Зато трудимо се да и ми срушимо све баријере које су нас раздвајале од наших ближњих и радошћу Васкрсења трудимо се да од огреховљених људи постанемо чисти сасуди љубави Божије.

​Поздравимо данас све оне који нас мрзе и воле побједоносним поздравом Христос Васкрсе, јер је то поздрав који улива наду на боље вријеме, а данас је дан који створи Господ да се радујемо и да се веселимо!

У свјетлости и радости Христовог Васкрсења, свим нашим парохијанима, свим православним хришћанима и свим људима добре воље, честитам Празник над Празницима, Свијетло Васкрсење Господње, уз радосни васкршњи поздрав:

​ХРИСТОС ВАСКРСЕ – ЗАИСТА ВАСКРСЕ!​ ​

Протојереј Милош Зекановић