ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ И ДОКУМЕНТАРНОГ ФИЛМА О ВЛАЈИЋКИМ МУЧЕНИЦИМА У ГАРЕВЦУ

Благословом Његовог Преосвештенства г. Фотија, Епископа зворничко-тузланског, а у организацији Светосавске омладинске заједнице Гаревац - Ново насеље и парохија гаревачких, одржана је промоција филма и књиге о Влајићким мученицима у Светосавском дому при Храму Свете Петке Параскеве у Гаревцу.

Представљање књиге и филма одржано је у суботу вече, 2. априла 2022. године, послије вечерње службе коју је служио протонамјесник Ненад Јеремић.

На самом почетку послије молитве, у име свештеника гаревачких, народу се обратио протојереј Никола Горановић представивши предаваче, те најавио црквени хор "Србчиће", који су отпјевали пјесму Владике Фотија - Васкрсења дан.

Након пјесме одгледан је документарни филм о Влајићким мученицима, а послије филма чули смо још једну пјесму хора "Србчићи" који су отпјевали пјесму Светог Владике Николаја - Вера наша вера стара.

Послије хора присутнима се обратио аутор филма г-дин Алекса Касаповић који је говорио о томе како се дошло на идеју да се уради филм, о потешкоћама са којим се сусрео приликом узимања изјава, али и о значају да се на крају истина објелодањи, послије 70 година.

У наставку чули смо пјесму о краљу Драгутину, коју у оригиналном извођењу пјева Николај Вуковић, а коју је отпјевала Милица Горановић.

У трећем дијелу ове промоције народу се обратио протојереј - ставрофор Миладин Вуковић, архијерејски намјесник теслићки, који је најзаслужнији што се ова прича послије толико година покренула, јер је још као свештеник мајевачки урадио нешто слично. Наиме, организовао је опијело над страдалим четницима који су страдали у Мајевцу у Другом свјетском рату и подигао им споменик уз помоћ њихових потомака из Црне Горе, јер се о страдању четника скоро није ни знало.

Знајући колики је значај да се истина изнесе на видјело прото Миладин покреће причу о Влајићким мученицима још благословом Његовог Преосвештенства Господина Хризостома, док је био на челу Епархије зворничко-тузланске, а са доласком Епископа Фотија урађен је филм, написана је књига (мастер рад Милице Мишић) и урађена је икона са циљем да се Влајићки мученици уврсте у ред светитеља, тј. Новомученика Епархије зворничко-тузланске.

На крају, прото Миладин се захвалио, како свештеницима на организацији, тако и народу на доласку на ово Богоугодно представљање филма и књиге.

Координатор СОЗ-а
Протојереј Никола Горановић

ПРЕДАВАЊЕ ВЛАЈИЋИ МУЧЕНИЦИ СТРАДАЊЕ СРБА ДРУГИ СВЈЕТСКИ РАТ ПРОМОЦИЈА ФИЛМ ГАРЕВАЦ