ВРИЈЕДНОСТ ПОРОДИЦЕ ЈЕ У ЉУБАВИ KОЈУ ДИЈЕЛИ

Благословом Његовог Преосвештенства г. Фотија Епископа зворничко-тузланског, а у организацији Светосавске омладинске заједнице Гаревац - Ново насеље и парохија гаревачких Маја Kовачевић из Kраљева, 39-огодишња мајка 11 дјеце, одржала је у Светосавском дому при Храму Свете Петке Параскеве у Гаревцу предавање на тему „Васкрс једне српске породице“.

На самом почетку, послије молитве, Дјечији хор "Србчићи" отпјевао је пјесму Епископа Фотија - Васкрсења дан.

Сабрању је присуствовао велики број вјерника који су својим присуством дали подршку како Маји, тако и свим другим мајкама које имају више дјеце.

Говорећи о срећним, тужним и свечаним данима у свом дому, Kовачевићева је указала и на значај јединствене борбе цркве, народа и државе у очувању породице као најважнијег стуба друштва. Такође је истакла да материјална добра нису пресудна за одржавање породице. „Новац јесте битан, али он није кључ који је потребан за велику породицу. Вриједност није у новцу него у љубави која треба бити испред свега, јер једино она даје снагу човјеку“, рекла је Маја Kовачевић. Њена дјеца су узраста од 17 до пет година: Милица, Милош, Милан, Михајло, Радош, Ратко, Ружица, Николина, Герасим, Јован и Ђорђе и како каже између себе су научили да се узајамно толеришу, поштују, воле и дијеле љубав, што и јесу највећи дарови који се добијају унутар породице.

Маја је посебно истакла љубав као највећу хришћанску врлину која је потребна да би породица уз помоћ Божију могла да иде напријед. Нагласила је и то да свака породица има искушења али да ми не можемо без Господа ништа сами учинити. Потребно је да Господа ставимо испред свега и онда ће породица бити благословена.

У току вечери Драгана Пебић, ученица Музичке школе у Бијељини  и Хор "Србчићи" отпјевали су и пјесму Ми смо дјеца неба.

Пред сам крај Драгана је отпјевала и пјесму Света Анастасија коју је написала наша гошћа из Краљева, а чули смо и Милицу Горановић која је отпјевала пјесмицу Молитва светитељима.

На самом крају, у име свештеника гаревачких, протојереј Никола Горановић, захвалио се Маји на предивном предавању, али и браћи свештеницима и вјерном народу који су дошли да чују једно лијепо животно искуство, јер бити родитељ 11 дјеце, колико год да има искушења и потешкоћа у исто вријеме је и велики благослов од Господа Бога који ријетко ко добије у данашње вријеме.

Kовачевићева је новинар, публициста и уредница „Kраљевских новина“, „Гласа Србије“ и „Гласа Академске Србије“, те предсједница Удружења „Kнегиња Персида Kарађорђевић“, које се залаже за бољи живот вишечланих породица у Србији. Добитница је и одликовања поводом Дана државности Србије, које јој је додијељено као заслужној грађанки. Аутор је више књига.

Предавању су присуствовали и чланови модричког Удружења вишечланих породица „Нада 4“, а вече су својим наступом употпунили чланови Хора „Србчићи“ Храма Свете Петке Параскеве у Гревцу.

Протојереј Никола Горановић
Фото: Радио Модрича