ПРИЛОГ О ПОКЛОНИЧКОМ ПУТОВАЊУ У ХИЛАНДАР

Благословом Преосвећеног Епископа Фотија моја маленкост, а остали оци и браћа благословом својих Епископа, те одобрењем и благословом хиландарског Игумана Методија обретосмо се у најљепшој башти Пресвете Богородице - Светој Гори.

Братску љубав и гостопримство указа нам манастир Хиландар. У ове пречасне дане Великог Поста откри нам се у пуноћи сва љепота и дубина великопосног богослужења. Марљивим испуњавањем богослужбеног Устава Светог Саве у Хиландару пројављује се Црква као истинска икона Царства Небескога. У исто вријеме на једном мјесту прожимају се сви вијекови богате историје и будућег Царста, које се већ овдје и сада открива.

Освједочисмо се да хиландарски Оци и браћа даноноћно чине молитве, док свијет у немоћи мирним сном спава. Али зато ми у свијету јутрењујући, послије ноћног сна, радосно од Господа молимо да прими молитве оних који "ноћу бдију и поју у славу Његову". И тако се по мјери могућности и сила сваке заједнице остварује Црква као Једино Тијело Христово. Црква се пројављује у Светим Тајнама, закровљена Светајном - Светом Литургијом. Причешћујући се Светим Тајнама Тијела и Крви Христове, сваки труд и дјелање Хришћана добија смисао и снагу. Братство Лавре Светог Саве најљепше осликава Цркву као заједницу у Христу. У свом марљивом служењу и послушањима дјелују као друштво пчелица, које беспрекорно служе заједничком циљу - сакупљању нектара. Посебну радост нама из свијета причињава несебичност са којом Оци хиландарски богатства те духовне ризнице дијеле са нама, трпећи све немире и слабости, које својим доласком уносимо у њихов дом. Свакој парохијској заједници хиландарско братство може бити идеалан примјер за угледање. Кроз свакодневна послушања и дјелатности братије пројављује се домаћински однос према свему што нам је од Господа повјерено у овом животу, а кроз хиландарска богослужења открива се сва моћ и снага православне вјере, која преображава свијет. Оно што су Богомудри Свети Оци Сава и Симеон утемељили да служи кроз вијекове на спасење роду и отачаству нашем, хиландарци умножавају и продужавају за будућа поколења све до другог Христовог доласка. Недостају ријечи да се искаже сва љепота и сила Божија, која се обилно излива у Светој Лаври Хиландара. Остаје само да попут Апостола Филипа Натанаилу и ми сваком кажемо: "дођи и види".

Истинска жеља је да у овим временима недаћа и невоља са прве линије духовног фронта - Свете Лавре Хиландара пренесемо радосне и охрабрујуће вијести поручене Христом Господом: "Не боје се стадо мало, Ја сам побиједио свијет" (Јн.16,33).

протојереј Јован Максимовић

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ МАНАСТИР ХИЛАНДАР