ХОДОЧАШЋЕ У ТАВНУ - ПРИПРЕМА ТИЈЕЛА И ДУШЕ ЗА ВЕЛИКИ ПОСТ

Благодарећи Господу нашем Творцу, следећи примјер својих предака, а такође угледајући се на парохијане из Локања, парохијани из Пилице, на челу са својим свештеником, испунили су своју жељу да стазама својих предака, пјешице посјете нашу оближњу светињу - манастир Тавну.

Одавно је одређен дан, Сирна недјеља и великопосне покладе. Пилица је осванула прекривена снијегом који је и даље падао кад смо кренули. Било је то искушење за многе и разлог да откажу своје учешће у ходочашћу, али они најупорнији, жељни да се наша жеља оствари, стигли су на Свету Литургију у храм Свете Петке у Пилици и након богослужења, оснажени молитвом, сложивши се једногласно са свештеником, рјешише да крену своме циљу.

Да је дан био топлији и без падавина, вјерујемо да би нас било бар два или три пута више. Овако, кренуло нас је око 25 душа од храма, на пола пута се прикључило још седморо њих, те нас је укупно 32 чинило групу поклоника до нашег одредишта.

Наша радост се не може објаснити ниједном овоземаљском ријечју. Није изгледало лако, а ми смо били тако лагани. Чињеница је и то да сама зима и снијег имају своје чари и предности у тој својој бјелини и чистоћи која шири неки духовни спокој.

Поврх свега, сви смо били свјесни да чинимо вишеструко добро; за тијело, за душу, за спомен наших предака, за поштовање светиње.

Без иједног проблема током пута, повремено и пјевајући духовне и родољубиве  пјесме, стигли смо до манастира Свете Тројице -Тавна гдје нас је дочекала игуманија мати Марта са својим сестринством и о. Лазаром, духовником манастира.

Посјетивши храм манастира и цјеливајући светиње у манастиру - дио моштију Светог владике Николаја Жичког и копију иконе Мајке Божије Ловничке, прешли смо у трпезарију манастира на послужење, које нам је уприличила мати Марта.

Мало смо се одморили и огријали, задржавши се у срдачно разговору са нашим домаћинима, а онда смо, послије заједничког сликања, кренули у повратак својим домовима, али другим путевима наше парохије.

У предвечерњим часовима стигли смо у Пилицу, и у сали парохијског дома послужили вечеру за тјелесно окрепљење свим чодочасницима.

На тај начин смо саборно покладовали, заједничарили и мало себе ојачали да у ове дане васкршњег поста, а најприје Чисте недјеље, ток поста достојанствено завршимо,главе невидљивих сатанских змија сатремо, да се побједитељи гријеха јавимо и да се удостојимо поклонити се и светом Христовом васкрсењу.

Управа наше парохије благодари свима који су дали своје учешће у овом историјском тренутку за нашу парохију, са жељом, наравно, да нас будућих године буде све више.

привремени парох пилички
протојереј Дарко Б. Перић