ДР ВЛАДИМИР ДИМИТРИЈЕВИЋ - СВЕТИ ВЛАДИКА НИКОЛАЈ И САВРЕМЕНИ СВИЈЕТ

Благи Христос Саву миловаше,
Од милоште 'вако му збораше:
"Чедо моје Немањићу Саво,
Што си ми се тако растужио,
Што си ми се тако расплакао,
Никад тако ти плакао ниси,
Ниси тако плак' за Косовом
Кад је српско потамњело царство,
Потамњело царство и господство.
Казуј мени, моје чедо драго,
Како стоји сада Србадија:
Како стоји вјера у Србаља,
Јесу л' Срби кано што су били
Или су се Саво измјенили..."
("Небеска Литургија" - Свети Владика Николај)

Благословом Његовог Преосвештенства Господина Фотија Епископа зворничко-тузланског, а у организацији Светосавске омладинске заједнице Гаревац - Ново насеље и парохија гаревачких, у суботу 25. децембра 2021. године у 17:00 часова, на празник Светог Спиридона Чудотворца, у служено је вечерње богослужење у Храму свете Петке Параскеве у Новом Насељу.

Вечерње богослужење служио је протојереј Недељко Горановић уз саслужење протонамјесника Срђана Васиљевића.

Након вечерње службе о. Срђан се бираним ријечима обратио вјерном народу говорећи о правој вјери, истакавши вјеру Светог Спиридона Чудотворца, који је био, иако неук у световном образовању, итекако просвећен Духом Светим у духовном животу.

Након вечерње службе вјерници су се поклонили и помолили пред моштима Светог Николаја Српског, а онда су прешли у Светосавски дом гдје одржано духовно вече.

У уводу, о. Никола Горановић, је у име свештеника гаревачких поздравио све присутне, најавио предавача, хор и ученицу музичке школе у Бијељини Драгану Пебић.

Хор "Србчићи" отпјевао је двије пјесме Светог Владике Николаја: Вјера наша вјера стара и Побједну пјесму, а Драгана Пебић је отпјевала Ми смо деца неба.

Након хориста, духовну трибину  је одржао  господин др Владимир Димитријевић, на тему: "Свети Владика Николај и савремени свијет".

У првом дијелу предавања г-дин Димитријевић говорио је о Светом владици Николају као једном од највећих личности XX вијека, док је у наставку говорио како је он предвидео будућност, т.ј. савремени свијет у својим дјелима.

Др Димитријевић у свом излагању цитирао је у више наврата цитирао мјеста из дјела Светог владике Николаја, гдје послије сваког стиха тумачио текст да би свима било јасније на шта се одређени цитати односе.

Послије предавања услиједила су питања на која је др Владимир веома прецизно одговарао.

Предавање је било одлично, људи су били презадовољни и још дуго остали у разговору са предавачем.

Молимо се Светом Владици Николају да г-дину Димитријевићу да снаге да настави да се бори за

чистоту светог Православља и Светосавља,
а наши Срби да се Богу обрате,
Једином своме пријатељу,
Јединоме своме спаситељу,
Вишњем Богу и Светоме Сави,
како рече Св. Владика Николај у горе поменутој пјесми.

Координатор СОЗ-а за гаревачке парохије
Протојереј Никола Горановић