ЛОПАРЕ: СЛАВА ХРАМА ПОКРОВА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ

У четвртак 14. октобра 2021. године, када наша света Црква прославља празник Покров Пресвете Богородице, саборни храм у Лопарама је прославио своју храмовну славу.

У навечерје празника служено је празнично вечерње којим је началствовао парох мачковачки отац Остоја Дикић уз појање домаће пијевнице.

На сам дан Покрова Пресвете Богородице Свету Литургију су служили: отац Милош Тришић  архијерејски намјесник тузлански, отац Стево Јовић дугогодишњи парох лопарски, отац Неђо Зарић парох тобутски, отац Сретен Митровић парох у пензији, а који је родом са Мајевице, отац Остоја Дикић парох мачковачки и Жељко Јефтић, ђакон лопарски.

Послије Свете Литургије услиједила је литија око храма и парастос испред споменика мајевичанима који су звјерски убијени у Другом свјетском рату, а који су били родом из Лопара и околних села.

Послије свечаног чина ломљења славског колача услиједила је трпеза љубави коју је припремио кум Милан Спасојевић из Вукосаваца, а кумство за сљедећу годину на себе је преузео Јово Гаврић из Лопара.

На Светој Литургији је присуствовао велики број вјерника који су већином поријеклом са Мајевице, а такође и представници општинских власти на челу са начелником Радом Савићем.

Прије свечаног ручка и народног весеља отац Спасоја Радовановић, парох лопарски се захвалио свима присутнима који су дошли да увеличају ову духовну радост и који су уградили свој идентитет у ову Цркву. Посебна захвалност је исказана начелнику општине Лопаре Ради Савићу и Општини Лопаре због доприноса у тренутној изградњи парохијског дома, те још многим дародавцима који су обећали дати свој лични допринос за ново здање у црквеној порти.

Порта лопарског храма је одисала духовношћу њених житеља који су Пресветој Богомајци узносили молитве захвалности и благодарења за све што имају.

​ђакон Жељко Јефтић

ПОКРОВ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ХРАМОВНА СЛАВА ЛОПАРЕ НАЧЕЛНИК РАДО САВИЋ