ЕПИСКОП ФОТИЈЕ СА ГОСТИМА ИЗ ГРЧКЕ НА СЛАВИ ХРАМА У БРОДУ

Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије, гости из Цариградске патријаршије: епископ Никифор, који носи титулу древне епископије Аморио у данашњој Турској, а столује у манастиру Влатадон у Солуну; и архимандрит Палама из манастира Кутлумуш (скит светог Пантелејмона), уз свештенство подручне епархије, служили су данас Свету архијерејску литургију у Храму Покрова Пресвете Богородице у Броду поводом крсне славе овог храма и општине.

Епископ Фотије је у бесједи након литургије истакао да се празник Покрова Пресвете Богородице празнује широм православног свијета и поручио да Пресвета Богородица сигурно чува вјернике, али они морају бити достојни те бриге и благослова.

“Радујем се да смо данас овдје, да смо се Богу и Пресветој Богородици помолили, да нам Бог да снаге да урадимо многа дјела, у обнови наших цркава и манастира, да чувамо нашу дјецу у православној вјери кроз вјеронауку која се предаје у нашим школама, да будемо народ благословен”, рекао је епископ Фотије.

Епископ Фотије истакао је да је данас велика радост јер је у Брод стигао и заједно служио Свету литургију епископ Никифор, који је дошао по благослову митрополита митилинског Јакова, великог ктитора и приложника Храма у Броду.

“Он је урадио овај иконостас овдје у Храму, иконе и много другог. У посљедњем рату Грци су много помогли нашем народу. Помагали су у хуманитарном смислу, али су много пута и прихватали нашу дјецу у Грчку да иду да се склоне од невоље која нас је задесила”, рекао је владика Фотије.

У спомен на данашњу службу и молитвено сјећање Епископ Фотије је гостима уручио пригодне поклоне.

Након Свете литургије улицама града је прошла свечана литија, те освештан и сломљен славски колач са Даринком и Миленом Трифуновић које су кумовале данашњој слави.

За исказан труд током досадашњег служења својој светој цркви Владика Фотије је одликовао пароха III бродског о. Бранка Јокића, достојанством протонамјесника.

Начелник општине Брод Зоран Видић рекао је новинарима да ова локална заједница данас обиљежава славу Храма и општине, у оквиру Октобарских свечаности слободе, што се чини већ годинама.

“Имали сте прилику да видите да се вјерни народ окупио овдје, имамо значајне госте из Грчке, епископа Никифора. Част нам је учинио и наш епископ Фотије, тако да смо у православном духу прославили данашњи празник”, изјавио је Видић.

Видић је епископу Фотију уручио признање ове локалне заједнице – Повељу Покров Пресвете Богородице, која се додјељује поводом Дана општине Брод – 7. октобра.

Обиљежавању крсне славе присуствао је и предсједник СДС-а Мирко Шаровић са страначком делегацијом.

Свечаности у Броду присуствовале су делегације општине- градова из Бијељине, Лопара, Модриче, Шамца, Љубиња, Гацка, Прњавора и бројни други  гости који су увеличали овај дан у Броду.

Приредио јереј Дражен Ракић према извору  - Посавске Новости

ПОКРОВ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ХРАМОВНА СЛАВА ЛИТИЈА БРОД ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА ГРЧКА СОЛУН СВЕТА ГОРА МАНАСТИР КУТЛУМУШ ЧИН