ПРВИ ПУТ ОБИЉЕЖЕНО СТРАДАЊЕ МЈЕШТАНА ВРАЊАКА ОД УСТАША

Управа парохије у Врањаку, у сриједу 25.08. 2021.године, поводом осамдесет година од страдања мјештана Врањака обавила је помен страдалима у храму Покрова Пресвете Богородице.

Помен је предводио протојереј-ставрофор Слободан Тошић, парох врањачки  са ђаконом Милорадом Панићем, уз присуство начелника Општине Модрича Јовице Радуловић, представника борачке организације Жељка Терзић, те потомака страдалих и мјештана Врањака.

У сали светосавског дома одржан је историјски час на тему “Од идеологије до реализације геноцида над Србима у НДХ“.

Учешће на предавању су узели надлежни свештеник, модератор Зорана Прњић, историчари Маја Видовић и Димитрије Живановић, испред Клуба историчара Посавине.

Споменутог дана, августа 1941. године, усташе су из врањачког засеока Брвно свирепо убили петнаест мјештана док су стрељање преживјели Петар Благојевић и Вид Савић. Тијела убијених усташе су потом бациле у ријеку Босну. Комунистичке власти зарад „браства и јединства“ су овај злочин игнорисали.

Мора се такође рећи да и послије посљедњег Одбрамбено-отаџбинског рада није постојала добра воља да се достојно овај злочин обиљежи. Црква је сама његовала сјећање на невино страдале те ове године позвала на дужно поштовање и молитвено сјећање. Нека им Господ подари живот вјечни.

свештеник Слободан Тошић

ПОМЕН ПАРАСТОС ДРУГИ СВЈЕТСКИ РАТ УСТАШЕ ВРАЊАК