БИЈЕЉИНА: ОБИЉЕЖЕНА КРСНА СЛАВА ПЕТРОПАВЛОВСКОГ ХРАМА

Фото: Благоје Радић
И ове године у Петропавловском храму у Бијељини свечано су прослављени свети заштитници овога храма и припадајућих му парохија – Свети апостоли Петар и Павле.

У навечерје храмовне славе служена је вечерња служба у оквиру које су освештене и Петровданске лиле што је нарочито задовољство изазвало код најмађих парохијана нашег храма.

Након традиционалног лилања у порти храма, за све присутне, Петропавовски појци и Oркестар хармоника из ОШ Алекса Шантић - Угљевик приредили су мали музички концерт изводећи пјесме из духовног и народног опуса.

На сам дан славе служена је Света Литургија којом је началствово свештеник Радиша Јокић, некадашњи парох Петропавловског храма.Проти Радиши су саслуживали свештеници Миран Гавриловић, Дражен Ракић, Михаил Гавриловић, Александар Мирковић и ђакон Бојан Чечар.

Вијерном народу се у пригодној бесједи обратио свештеник Михаил Гавриловић указавши да је неопходно да имамо живу и истинску вјеру у Господа Исуса Христа, сличну оној коју су имали првовроховни апостоли Петар и Павле. Истакао је још да не смијемо робовати народним обичајима, него треба да се трудимо да постанемо активни чланови Цркве која је Тијело Христово.

Након Литургије служен је и парастос пострадалим војницима из последњег Одбрамбено-отаџбинког рата.

А затим се приступило ломљењу славског колача. Кум овогодишње славе био је Миленко Зекановић који је рекао да је за њега велика част кумовати једном читавом насељу у Бијељини као и Цркви тог дијела града.

Кум свечаности Миленко Зекановић је истакао да је кумство један од највећих животних догађаја у духовном и традиционалном аспекту живота једног човјека.

- Веома сам почаствован јер сам позван да данас будем кум овог храма и цијеле парохије. Поносан сам што сам, осим овог кумства, до сада кумовао и у крштењима шест малишана - додао је Зекановић.

Кум за идућу годину је градоначелник Бијељине др Љубиша Петровић који је и сам присуствовао свим свечаностима везаним за прославу храмовне славе.

Градоначелник је изразио велико задовољство и одушевљење не само изгледом и уређењем Петропавловског храма, него и са живом Црквом народа Божијег који је у великом броју испунио порту храма.

- Свети апостоли Петар и Павле су, страдајући за вјеру Христову, човјечанству показали пут спасења и истине, зато је данашњи дан добра прилика да се сјетимо и страдалника палих за опстанак и слободу Републике Српске. Надам се да ћемо поштовање наших обичаја и крсних слава храмова успјети да пренесемо и млађим нараштајима, а Градска управа ће увијек подржавати рад Српске православне цркве и сабирање нашег народа у молитви и слози - нагласио је градоначелник Бијељине Љубиша Петровић.

Молимо се Светим апостолима Петру и Павлу да и даље буду снажни и велики заступници нашег храм и свих његових парохијана.  Надамо се да ће и славе у годинама које предстоје проћи у миру, здрављу, слози и изобиљу Божије благодати. Амин.

Текст: Бојан Чечар, протођакон
Фото: Благоје Радић
Изјаве: Град Бијељина

СВЕТИ АПОСТОЛИ ПЕТАР И ПАВЛЕ ПЕТРОВДАН ХРАМОВНА СЛАВА ЛИЛАЊЕ БИЈЕЉИНА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ