ОДРЖАНО ПРВО “ПОКРОВСКО ПЈЕСНИЧКО САБОРОВАЊЕ” И ПРОМОЦИЈА ЗБОРНИКА

У Броду је одржана Пјесничка манифестација “Покровско пјесничко саборовање” и промоција истоименог зборника, уз учешће пјесника из Републике Српске.

Учесници синоћне манифестације посјетили су Храм Покрова Пресвете Богородице у којем су упознати о његовој историји, након чега је уприличен наступ чланова Културно-умјетничког друштва “Душко Трифуновић” из Брода.

Промоција зборника “Покровско пјесничко саборовање”, приређивача Ненада Симића из Дервенте, објављена је у издању дервентског Српског књижевног клуба “Вихор” Дервента и Црквене општине Брод, а промовисана је у просторијама Светосавског дома, гдје су и пјесници учесници рецитовали пјесме.

Симић је истакао да је у збирци седамдесетак ауторских радова пјесника из Републике Српске, Србије, Словеније и Аустралије.

“Благослов за одржавање манифестације `Покровско пјесничко саборовање`, а поводом прослављања Покрова Пресвете Богородице, крсне славе храма и општине Брод, добили смо од Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског Фотија. Пјесници су доставили по двије пјесме које су уврштене у зборник, а чију промоцију смо одржали сада јер мјере забране у вези вируса корона нису дозвољавале”, рекао је Симић новинарима.
Он додаје да је највећа вриједност окупљања у Броду да се чини у слободи, да се утврђује присуство на културној и јавној сцени, да се јача присуство уз цркву.

„Вјерујем да има расположења, наде и вјере код представника Општине Брод да сва будућа Покровска пјесничка саборовања буду материјално и морално подржана с циљем да постану традиционална на радост свих оних који воле да изграђују, сабиру, чувају, преносе на све будуће нараштаје. Када има вјере и наде нађе се и начина“, рекао је Симић.

Садржај зборника је обогаћен радовима ученика основних школа из Брода.

Протојереј-ставрофор Жељко Теофиловић истакао је да пјесничко саборовање о великом празнику Покрову Пресвете Богориодице скроман дар народу и Цркви, са молитвама да својим Светим Покровом заштити сав вјерни народ свијета, па и Брод.

“Ове пјесме заправо нису ништа друго до тихе молитве и молитвени вапај. У њима се слави и моли, преклиње и прашта, а све за ради благослова Божијег вјерном народу српском. У сарадњи са Клубом `Вихор` објавићемо нови конкурс за други зборник”, рекао је Теофиловић.

Теофиловић је навео да је у плану да манифестација и саборовање пјесника буде обичај и традиција у општини Брод, те да ће у наредним данима почети припрема за одржавање друге пјесничке манифестације у октобру.
„ У Броду око Покровских дана имамо разних манифестација, свечаности које се одржавају, спортских такмичења, као и акварелистичка колонија, која се организује за Видовдан, али једно пјесничко дружење сваке године изостаје, из разлога што ми у Броду немамо књижевног клуба који би могао да инцира такво нешто. Жеља нам је била да у дане Покрова Пресвете Богородице пјесмама величамо наш велики празник и да то буде наш молитвени допринос прослави храмовне славе и славе града. Прошле године је настала идеја да кренемо са једним конкурсом и позовемо пјеснике из свих српских земаља да својим радовима учествују у стварању зборника и у самој манифестацији“, рекао је на свечаности Теофиловић.

У име Савеза српске дијаспоре Словеније и Српске библиотеке “Вук Караџић” из Љубљане, Симић је уручио специјална признања са златном значком протојереју-ставрофору Жељку Теофиловићу и Борачкој организацији општине Брод.

Признање је додијељено за изузетне резултате на очувању српске културне баштине, пружања несебичне помоћи око организације и сарадње.

Пригодним Захвалницама даровани су учесници пјесничке манифестације, КУД “Душко Трифуновић” Брод, Благоје Симић из Дервенте, начелник општине Брод Зоран Видић и други.

Пјесничкој манифестацији присуствовало је свештенство Српске православне цркве, начелник општине Брод Зоран Видић са сарадницима, представници Борачке организације Брод и значајан број посјетилаца.

Извор: Посавске новости

ПОКРОВ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ КУЛТУРА БРОД НАЧЕЛНИК ЗОРАН ВИДИЋ