БОЖИЋ У ТЕСЛИЋУ

Фото: Далибор Ковачевић
С нама је Бог, знајте народи и покорите се - јер је с нама Бог.
Послушајте до краја земље - јер је с нама Бог.

Празник доласка Бога на свијет свечано  је прослављен у теслићком храму Пресвете Тројице.

Подвигом  кроз пост, молитву и сабирањем своје расијане личности, заједно смо са пророцима, светитељима, мудрацима, анђелима и пастирима дошли до пећине спасења, како би били истински свједоци чуда великога – силаска Бога на земљу. У ишчекивању овога светога дана, вјерници су се заједно са свештеним братством храма, достојно и радосно припремали за овај свети дан. По већ устаљеној традицији, на Бадњи дан је освештан и наложен бадњак, а на сам дан празника Божића, сви сабрани у Чаши Спасења обзнанили смо истину витлејемске пећине: Христос се рађа, славите!

Празник Рођења у тијелу Господа и Спаситеља нашега Исуса Христа представља централни догађај у арени историје рода људскога, догађај који у себи садржи смисао постојања човјека на земљи: Богочовјештво!

Бог постаје човек да би, по речима учитеља хришћанства, светог Атанасија Александријског, човека учинио Богом. У радости доласка Бога на свијет нам се открива најважнија истина - побједа над смрћу.

Ову истину као почетак нашега спасења, црквени химнографи нам обзнањују ријечима божићне стихире:

Данас је раскинута привремена уза Адамове осуде, отворен је рај, обеснажена је змија - јер ону коју  превари некад, спази да је Мајка Створитеља сад. О силнога богатства мудрости и познања Бога! Она преко које се, као оруђа греха, у сваком телу удомила смрт, поста зачетак спасења свему свету преко Богородице.

Архијерејски намјесник теслићки протојереј-ставрофор Миладин Вуковић је заједно са братством храма вјерницима честитао празник и прочитао посланицу Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја.

Наша дужност и обавеза као одговорних хришћана јесте да се увијек молимо једни за друге, посебно за оне који су у невољи, који пате, страдају и којима је потреба утјеха.

Наша молитва ових дана, је нарочито усмјерена за наш народ на Косову и Метохији и у Црној Гори.

Сви заједно сабрани око Богомладенца, стојимо са вјером и надом да ће снага Цркве која је сабрана у вјерном народу, љубављу и трпљењем побједити зле намисли. Читајући  стихове са Великога Повечерја, Ви силни покорите се - јер је с нама Бог; ако се опет осилите, опет ћете бити побеђени - јер је с нама Бог;  и  ако шта чврсто наумите, Господ ће разорити - јер је с нама Бог; од вашега страха нећемо се побојати нити се збунити - јер је с нама Бог, сви заједно кличемо са апостолом Павлом: Ако је Бог с нама, ко ће против нас? (Римљанима 8, 31)

Мир Божији Христос се роди! Ваистину се роди!
Вјероучитељ Александар Митровић