В. СОЧАНИЦА: СЛАВА ХРАМА У ЦЕНТРАЛНОМ ГРОБЉУ

На празник спомена Рођења Пресвете Богомајке - Малу Госпојину, Свету Литургију у  храму на Централном гробљу у Великој Сочаници служио је умировљени свештеник протојереј- ставрофор Милорад Бајбић из Подновља.

Света Литургија је савршена уз присуство великог броја вјерника као и ктитора храма  Милорада и Мире Новаковића.

Прота Милорад је у својој бесједи између осталога рекао: “Данашњи празник, браћо и сестре, јесте мајка свих хришћанских празника. Јер како каже у данашњем светом тропару: “Рођење твоје Пресвета Дјево објави радост цијелој васељени.“ Цијелој васељени, зашто? Јер из тебе засија Сунце Правде Господ Исус Христос Бог наш који разруши клетву и даде благослов и уништи смрт и нама дарова Живот Вјечни. Она је узвишенија од све твари Божије. Она се удостојила, дакле, те милости Божије да она буде та кроз коју ће Син Божији доћи на земљу да спасава род људски. У част Пресвете Богородице саграђени су најљепши храмови у свијету. У њено име испјеване су најљепше химне и богослужбене пјесме. У њену част насликане су најмногобројније и најљепше свете иконе.“

На крају бесjеде прота Милорад, честитајући славу присутном народу и ктиторима храма, пожелео је да се на овоме светоме мјесту још дуго година сабирамо у здрављу, весељу  и већем броју како духовном тако и физичком, да се Богу помолимо, да се са Христом сјединимо, да са Небеским Хљебом нахранимо, и да своје душе и срца оплеменимо.

По завршетку Свете Литургије освећени су славски колач и кољиво.

Обављен је помен парастос на гробним мјестима оца и сина Марка и Младена Новаковића и на крају сви присутни су приступили трпези љубави коју су припремили ктитори светог храма.

Привремени парох парохије сочаничке
протојереј- ставрофор Славољуб Тривић