ВИДОВДАН ПРОСЛАВЉЕН АРХИЈЕРЕЈСКОМ ЛИТУРГИЈОМ У ПОЈЕЗНИ

Данас када наша Света Црква прославља успомену на Светог великомученика кнеза Лазара Косовског и све Српског, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије началствовао је евхаристијским сабрањем у истоименом храму посвећеном овом српском мученику у Појезни, а поводом храмовне славе.

Преосвећеном Владици су саслуживали: архимандрит Симеон (Обреновић), игуман покровске обитељи манастира у Доњој Бишњи, крстоносне проте: Радојица Ћетковић, архијерејски намјесник дервентски, Цвико Мојић, умировљенин парох бијељински и некадашњи парох у Појезни, Драган Каиновић, умировљени парох дервентски, те протојереји: Зоран Станић, парох у Осињи и Синиша Максимовић, парох у Дервенти,  јереј Бранислав Пејчић, парох у Осињи и протођакон Богдан Стјепановић.

По благослову Преосвећеног Владике бесједио је протојереј-ставрофор Драган Каиновић, који је истакао значај крста који је поднео Свети кнез Лазар као и његово опредељење за вјечно Царство Божије. Говорећи о значају Косовске битке прото Драган је поменуо и искушења нашег времена, али прије свега да узор треба да имамо управо у овом великомученику нашега рода.

Након Свете Литургије уследио је трократни опход око храма и резање славског колача, а овогодишњи кум славе је био Душан Вујичић из Појезне.

У наставку данашње прославе храмовне славе служен је парастос погинулим борцима из Одбрамбено-отаџбинског рата са ове парохије. Парастос је служио архијерејски намјесник дервентски, протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић, са свештенством намјесништва.

Даље у наставку славља уследила је трпеза љубави у парохијском дому, коју је припремила црквена општина.

Надлежни свештеник, протојереј-ставрофор Јово Марковић, у здравици је заблагодарио Преосвећеном Владици на љубави и труду да први пут посјети ову парохију и увелича празник патрона овога храма, уз жељу да још много година долази у радости као отац својој дјеци и свој међу своје.

Немања Марковић
студент ПБФ-а