СТРАСНА СЕДМИЦА У ПАРОХИЈИ СОЧАНИЧКОЈ

„ Христос на Голготи! Спаситељ на Крсту! Праведник у мукама!
Човекољубац убијен од људи! Ко има савести, нека се стиди!
Ко има срца, нека плаче! Ко има разума , нека разуме!“

Свети Николај Жички

На Велики Четвртак свету Литургију у храму Вазнесења Господњег у Великој Сочаници служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Славољуб Тривић. Истога дана у поменутом храму, у 18 часова, служено је Велико бденије.

На Велики Петак, 26. априла, прота сочанички Славољуб Тривић, служио је вечерње богослужење са изношењем Плаштанице у храмовима Вазнесења Господњег у Великој Сочаници, Пресвете Тројице у Мишинцима и Светог великомученика Прокопија у Малој Сочаници. Вечерњим службама је присуствовало око 150 вјерника.

Након полагања плаштанице на Христов гроб и окончања богослужења прота се бесједом обратио вјерноме народу у сочаничком храму и говорио им о тајни овог најтужнијег дана у историји рода људског, а између осталог је рекао:

''Ово је дан када је човјечанство показало сву дубину своје безосјећајности! Војницима није било довољно што су мучили Христа, него су му се и ругали, а Он је то све трпио веома смирено. Висина и ширина Његове Божанске љубави се открива у ријечима, које Он изговара у својој највећој патњи: „Оче, опрости им, јер не знају шта чине!“

После бесједе присутни народ целјеливао је изображеног  Господа на Плаштаници, те је био помазан уљем с гроба Господњег.

протојереј- ставрофор Славољуб И. Тривић