Вјерници из подрињских села ходочастили светињама Грчке

По благослову Његовог Преосвештенства, Епископа зворничко - тузланског г. Фотија, група верника из неколико подрињских села (Локања, Брањева, Главичица, Пилице) кренула је на поклоничко путовање Светом Нектарију Егинском Чудотворцу у организацији протојереја - ставрофора Драженка Вукотића, пароха локањског.

На путовање се кренуло у поподневним часовима у недељу 30. септембра, а након ноћне вожње кроз Србију и Македонију, стигли смо до првог одредишта - Великих Метеора и манастира који је подигао последњи Немањић, Свети Јоасаф.

Следећег дана смо се упутили у место Прокопион на полуострву Евија, где су се верници поклонили нетљеним моштима Светог Јована Руса. Над моштима овог исповедника одслужен је акатист, а локални свештеник је упознао ходочаснике са животом овог светила Цркве Христове.

Трећег дана ходочашћа смо се упутили на острво Егину, где смо обишли манастир Свете Тројице и поклонили се моштима Светога Нектарија Егинског, новог Чудотворца. Након поклоњења светитељевим моштима, одслужен је акатист, а над његовим гробом су читане молитве за оздрављење болесних парохијана.

Последњи дан путовања свратили смо у Солун и обишли Зејтинлик, српско војничко гробље из Великог рата, где нас је дочекао дугогодишњи чувар ове светиње, старац Ђорђе Михаиловић. Он нам је пожелео добродошлицу и упознао нас са историјом овог гробља. У крипти је одслужен помен свим настрадалим војницима чија тела овде чекају Васкрсење мртвих и живот будућег века. Након тога, посетили смо и велелепну цркву Светог великомученика Димитрија, заштитника града Солуна и поклонили се његовим светим моштима, као и моштима Свете Анисије.

Милошћу Божијом и уз благослов светитеља чијим моштима смо се поклонили, вратили смо се кући у раним јутарњим часовима у петак 5. октобра.