ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: СРПСКО РУСКА МИСИЈА – ОЧУВАЊЕ ЈЕДИНСТВА И СЛОГЕ ПРАВОСЛАВЉА (ВИДЕО)

СРНА/БИЈЕЉИНА - Његово Преосвештенство Епископ-зворничко-тузлански г. Фотије поручио је да је братска љубав, слога и јединство српског и руског народа јака те да има заједничку мисију на очувању јединства и слоге православља.

„Ми се веома радујемо и овој посјети која показује наше заједништво, љубав између два народа и између Руске православне цркве и Српске православне цркве", рекао је Епископ Фотије СРНИ након састанка са десеточланом делегацијом руских умјетника овој епархији.

Владика Фотије је нагласио да два народа имају дубоке коријене те да су исто тако везани светим православљем, словенским духом, нацијом, културом.

„У том смислу ми смо један народ, свако са својим, свакако особеностима, културом коју његује и презентује, и показује другим народима", рекао је владика Фотије.

Ово је , нагласио је владика зворничко-тузлански, велика подршка за нас, када дођу, браћа Руси и сагледају како и у каквим условима наш народ живи, након несрећног рата који се догодио на нашим просторима.

Владика Фотије је посебно изразио незадовљство због догађаја са књижевником Прилепином.

„Не знамо зашто се то догодило, али се надамо да се овакве ствари више неће догађати. Људи нам долазе чистога срца са љубављу, образовани, начитани људи и велики пријатељи нашега народа који поштују и све друге народе", рекао је владика Фотије.

Владика зворничко-тузлански поновио је да је веома важно очувати јединство и слогу, снагу православља те најавио да се у Епархији припрема изградња центра српско-руског пријатељства , односно црква Александра Невског.

„Већ имамо манастир Свете Петке који је подигнут у руском стилу у Бијељини, а то су све знаци нашег јединства, а посебно су нам значајне посјете као данашња", рекао је владика Фотије.

Руски умјетници из Мурманска су прешли пут дуг 12 хиљада километара, а чланови су Савеза писаца Руске Федерације који су на овом Словенском путу већ посјетили Пољску, Чешку, Словачку, Србију, Црну Гору и Бугарску.

Посјету Епископу Фотије можете погледати од 05:00 минута

Они су на данашњем пријему код владике Фотија изнијели своје утиске о животу људи у Српској, те навели да се боравили овдје и одмах накох претходног рата.
Тада је, кажу, ситуација била «мучна и тешка» а данас је Република Српска земља која цвјета.

Воле кажу Београд, али им се Република Српска више допада – и по односу према Русима, али и по односу према православљу.