Храмовна слава и освећење живописа у Коренити

Фото: Младен Василић

На празник Свете преподобномученице Петке Параскеве, у народу познате као Трнове Петке, свечано је прослављена крсна слава храма у Коренити.

Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, а Епископу су саслуживали протојереј-ставрофор Славко Максимовић, протојереј-ставрофор Неђо Зарић, протојереј Драган Јездић, јереј Александар Јефтић и протођакон Богдан Стјепановић.

У току свете Литургије Епископ је извршио и освећење живописа у храму, који је осликао сликар Горан Пешић из Чачка.

Након Литургије уследио је трократни опход око храма, а служен је и парастос уз полагање вијенаца, код споменика погинулим борцима из последњег Одбрамбено-отаџбинског рата, који се налази у порти храма, као и парастос код споменика, који се налази у непосредној близини храма, жртвама из Другог свјетског рата.

По завршетку парастоса Епископ је осветио славско жито и пререзао славски колач са кумом данашње славе г. Дико Цвијетиновић из Корените. Затим уследио је културно умјетнички програм који је извео КУД ''Рудар'' Угљевик, као и наступ младих солиста на хармоници. Након свега уследила је заједничка трпеза љубави уз народно весеље.

У саставу прославе организована је и хуманитарна акција добровољног даривања крви, којој су се многи одазвали, и даривали крв. Овом акцијом руководила су стручна лица из Дома здравља Бијељина.