БЕСЈЕДА ЕПИСКОПА ФОТИЈА: Можда Бог чује баш нашу молитву, Мк. (2:1-12)

''Којим похвалним песмама да опевамо овог јерарха? ...трубу богословља...
Којим песмама да овенчамо овог бранитеља вере...зналца небеске Тројице...похвалу Солуна? ''
(Посни триод)

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У Недељу светог Григорија Паламе – Пачисту, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Дервенти.

​- Данас у Дервенти прослављамо другу недељу Часног поста посвећену светом Григорију Палами, великом учитељу Цркве. Првобитно је био монах на Атосу, где је достигао висок степен духовног савршенства, до те мере да је видео нестворену благодат Божију у своме срцу. Можемо слободно рећи да се духовно придружио светим Апостолима на Гори Тавор, јер је видео преображеног Христа и напојио се светлошћу благодати Духа Светог. Касније је изабран за Солунског архиепископа и постао велики јерарх Цркве. Убројан је у Нова три јерарха Цркве, где су још и свети Фотије Велики и свети Марко Ефески, као велики борци за Православље богословља наше Цркве, рекао је Епископ Фотије на почетку своје данашње бесједе и наставио:

- Чули смо данас из Светог јеванђеља како Христу доводе једног болесног човека који није могао никако да стане на ноге, него су га верујући људи, пуни љубави према њему и према Христу, донели у кућу у Капренауму где се Господ тада налазио. Чак су толико труда уложили да су га преко крова спустили пред ноге Христове који му опрашта грехе и он се исцељује. Његова болест је последица греха. У Јеванђељу се не наводи којег тачно греха, јер то остаје да сви размислимо за себе и исповедимо духовнику. Оног тренутка кад му је Христос рекао ''опраштају ти се греси'', он је тог тренутка оздравио. Наравно, болест може да дође и као крст човеку да би се човек смирио носећи тај крст. Пример смирења је преподобни старац Порфирије Кавсокаливит, који је за многе болести које је носио рекао да их је прихватио благодарећи Богу. Христос је многе исцелио на њихову личну веру. Знамо мноштво примера да Исус пита болесне ''верујеш ли да могу да те исцелим?''. Али данашња јеванђељска прича нас поучава о вери Цркве, тј о вери тих људи који су болесног донели пред Христа. То значи да се вреди молити за своје ближње, комшије, пријатеље. Можда Бог чује баш нашу молитву. Молитва Цркве је велика, молитва светих људи је још силнија. Молимо се једни за друге и праштајмо једни другима. Период је Великог поста. Опростимо све, од ситних увреда до озбиљних неразумевања.

Владика је у бесједи окупљене вјернике позвао да се моле и за многострадало Косово и Метохију, гдје су људи у бројним искушењима.

- Они требају нашу помоћ и благослов. Ми тренутно на ниову Епархије имамо акцију прикупљања хуманитарне помоћи за Косово, али требају им и молитве, да знају да смо уз њих. И ми смо до јуче у Републици Српској били у сличној ситуацији. Морамо бити будни и свјесни, јесте да је рат прошао, али су искушења остала - закључио је владика Фотије.

ВАСКРШЊИ ПОСТ НЕДЕЉА СВЕТОГ ГРИГОРИЈА ПАЛАМЕ ПАЧИСТА СВЕТИ ГРИГОРИЈЕ ПАЛАМА ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БЕСЈЕДЕ ДУХОВНЕ ПОУКЕ