УГЉЕВИК: ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА „ЕВО ЧОВЕКА” О ПАТРИЈАРХУ ПАВЛУ

Животом свједочио Бога и себе

У угљевичком Центру за културу, синоћ је промовисана књига „Ево човека“ о  Патријарху Павлу, чији је аутор протођакон др Љубомир Ранковић  а која је издавачки подухват Компаније  „Новости“ и издавачке куће  „Глас Цркве“, Епархије шабачке Српске православне цркве.

"Омален и нејак тијелом, био је горостасан и силан духом. Постао је анђео свога народа и цркве. Дубоко укоријењен у јеванђељу, чврсто је вјеровао у своје призвање, ријеч и дјело", рекао је Ранковић о блаженопочившем Патријарху Павлу.

Духовни витез крста и части,  како је Ранковић назвао омиљеног поглавара Српске православне цркве,“ није ишао испред свог народа са пламеним мачем, није држао ватрене бесједе попут Перикла и Наполеона“.

"Животом је свједочио Бога и себе, неуморно изговарајући животну лозинку од свега двије ријечи: „Будимо људи!“ Вапај светога старца, постао је завјетни рефрен трагичне епохе његовог патријарховања у коју се збило и згуснуло толико искушења и невоље, колико понекад у вишевијековном периоду људске историје. Молитвеним ћутањем и животом свједочио је шта значи бити човјек", додао је Ранковић.

Књига „Ево човека“ др Ранковића, како је рекао академик Драгољуб Драго Мирковић из Бијељине  је  најутентичније свједочење о нашем омиљеном и за живота слављеном Патријарху Павлу, изњедреној , уз  пребогато богословско знање,  врхунско схватање живота, времена простора и људи, списатељског  раскошног дара аутора.

"И, заиста, видјећете да је ово најбоља књига о  бившем српском патријарху до сада објављена, јер је аутор, уз све ово што сам навео,  често био у близини  јунака књиге „Ево човека“, кога  је, не само интервјуисао, већ и са њим водио дуге, чак и вишедневне разговоре, од Шапца и Ваљева до оних у манастирима Овчарско-кабларске клисуре, у Београду, на Космету. Питао је Љуба тог нашег заиста пресветлог патријарха оно што га нико није питао. Разговарао је овај писац,  духовник и велики интеклетуалац  са људима из непосредног окружења патријарха Павла, међу којима су и  љекари и друго особље са ВМА, који су бринули годинама о његовом здрављу. И све је сабрао у ову дивну књигу", рекао је Мирковић.

Директор Центра за културу Предраг Вујевић, који је дипломирани теолог, рекао  је да је част  за ову средину да прва промоција буде баш овдје, „бисер књижевно-духовног и богословског дјела, које свако  може  да схвати, баш онако како је дјелао Патријарх  Павле“.

"Патријарх Павле је успио све да нас сабере и сложи у љубави, нашој вјери и роду и није ни  чудо  што је ова књига одлично примљена, а уз то њен  аутор је писац који је увијек пред читалачку публику износио  штива за дивљење и поштовање", рекао је Вујевић.

​Текст и фото: Младен Василић

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ КУЛТУРА ПРОМОЦИЈА КЊИГА УГЉЕВИК