СЈЕЋАЊЕ НА СРПСКО СТРАДАЊЕ У ЧАРДАКУ КОД ДЕРВЕНТЕ (ВИДЕО)

У Дервенти у спомен-комплексу Чардак обиљежена је 29-годишњица страдања 37 Срба из тог насеља, које су априла и маја 1992. године свирепо убили припадници агресорске Војске Хрватске (ХВО) и домаће паравојне хрватско-муслиманске јединице.

У Спомен-храму Светог апостола Томе који је подигнут на мјесту гдје са налазила масовна гробница, дана 09. маја, на мали Васкрс, Архијерејски намјесник дервентски протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић служио је Свету Литургију.

По завршетку Литургије обављен је помен, положени су вијенци и цвијеће и прислужене свијеће .
Вијенце су положили општински представници, делегације породица погинулих, борачких и логорашких организација.

Два мјесеца Остоја Шарчевић провео је у логору у Дервенти. Поломљене кости и психичка малтретиранња оставили су трага.

- Ми нисмо имали друге, или да погинемо или да се предамо. Ми који смо се предали, нешто смо преживјели али смо били у логору, ови који се нису предали,б орили су се до задњег и убијени су - каже Шарчевић.

Страдало је 37 мјештана Чардака. Њих 19-оро пронађено је у масовној гробници, гдје је подигнут спомен комплекс.

- Читаве породице су побијене, као породица Лазаревић, отац, мајка и син у својој кући. Породица Живковић, отац, мајка и син. Породица Зорић, муж и жена, породица Ћудић - рекао је Драго Кнежевић Удружење логораша Дервента.

Славиша Ђураш из организационог одбора нагласио је да се улази у 30-у годину обиљежавања.

- Доћи ћемо у ситуацију да ће већина свједока помријети и да неће бити процесуирани ратни злочинци - додао је Ђураш.

Спомен комплекс Чардак, требало би да буде мјесто окупљања и сјећања.

- Дервента је из пепела направила мало чудо и ми то морамо радити, јер једино тако се можемо одужити тим људима - нагласио је градоначелник Дервенте Милорад Симић.

Вијенце и цвијеће положиле су породице страдалих, мјештани, пријатељи и бројне делегације.

Извор: РТРС

СТРАДАЊЕ СРБА ПРОГОН СРБА ОДБРАМБЕНО ОТАЏБИНСКИ РАТ ДЕРВЕНТА ЧАРДАК ГРАДОНАЧЕЛНИК МИЛОРАД СИМИЋ