ИНТЕРВЈУ ЕПИСКОПА ФОТИЈА ЗА ФРАНКФУРТСКЕ ВЕСТИ (ВАСКРШЊИ БРОЈ)

Шта је за хришћане Васкрс?

Васкрс је за хришћане све, темељ, почетак и крај и смисао наше вере. Свети апостол Павле каже: „Ако Христос не уста, узалуд вера наша.“ Све је, дакле, у Васкрсу и Васкрс је у свему. То нису приче, то је Свето Предање и Свето Писмо. То је проповед светих Апостола, то је учење Цркве. То је главна тема Символа вере – Васкрсли Христос. То је порука и садржај нашег богослужења. У Васкрсењу је лепота црквеног појања и православне архитектуре и иконописа. Све је прожето и заквашено Васкрсењем. И природа која се сада буди и васкршње јутрење и Благодатни Огањ који се на Велику Суботу јавља у Јерусалиму, баш православном Патријарху. Торжествене васкршње литургије из Москве и Атине, и тихо монашко појање у келијама Свете Горе. Све је то Васкрс и Васкрсење. Небо и земља обједињени у речима Христос васкрсе – ваистину васкрсе, које потресају васељену док Христос не дође.

Значај Васкрса, посебно у данашњем тренутку бројних изазова?

Данас је, у овом општем корона хаосу, Васкрс још већи и значајнији. Из самоизолације и ограничења у слободу. Из смрти у живот, из болести у здравље. Васкрс не дозвољава да нас страх од болести и смрти потпуно обузме и паралише. Данас је много израженија борба између вере и маловерја, између фарисејства и смиреног покајања, између лажи и истине, између Христа и антихриста. Данас падају маске. Многи јунаци којима смо се дивили, више их нема. Где су сада ти људи, у редовима, у програмима. Ово наше пост-време открива праве јунаке, мале људе, али достојанствене са вером у оку и храброшћу у срцу. Светитељи који су били и остали светила и градови који на гори стоје. Њих ни корона, нити било шта друго неће уздрмати, јер је њихов темељ крајеугаони Камен – Васкрсли Христос.

Ваша порука верујућем народу у отаџбини, а посебно дијаспори која је суочена са прославом највећег празника ван свог завичаја?

Држати се Божића, држати се Васкрса. Држати се брат брата. Срби где год да живе, ту је Свети Сава, ту је наше мученичко Косово и Метохија, ту је наша ћирилица, наш језик. Бог нас је дао да будемо то што јесмо – православни Срби, добри домаћини, широке душе и срца. Са шајкачом на глави и другим српским капама. Са народом који је свестан свога несавршенства, али и са народом који зна да зида цркве Покајнице, зна да се каје. Народ који је знао и зна да је боље изгубити главу, него своју огрешити душу. Народ распетог, али и Васкрслог Христа.

Христос воскресе – ваистину воскресе!

Извор: Франкфуртске вести

ИНТЕРВЈУ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ИНТЕРВЈУ