ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: МАНАСТИР ТАВНА ЈЕ СВЕТИОНИК СРПСКОГ НАРОДА

У недјељу 13. по Духовима када се молитвено сјећамо светог свештеномученика Евтихија и свете мученице Сире, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, служио је свету архијерејску Литургију у древној Немањићкој задужбини, манастиру Тавна, уз саслужење: умировљеног намјесника бијељинског; протојереја-ставрофора Цвике Мојића, протојереја Александра Тешића; намјесника угљевичко-јањског, протођакона Богдана Стјепановића и ђакона Младена Јовића.

Светој Литургији је присуствовао велики број вјерника које је Епископ Фотије, у својој бесједи, поздравио, као и игуманију Марту са њеним сестринством ријечима:

Увек је велики празник када дођемо у неки од наших манастира светих Немањића, као што смо данас овде у Тавни.

Манастир Тавна је из 14.века, и можете мислити колико је молитава и подвига је уткано у ову светињу. Колико уздаха. Метанија.Покајања. Народног покајања, да би ова светиња живела духовним животом и била светионик нашега народа на овим просторима Зворничко-тузланске епархије. Наравно, и шире. Слободно можемо рећи да је манастир Тавна свесрпска светиња.

Велика светиња је велике мученике дала. У време турскога ропства овде су многи монаси пострадали чувајући веру и чувајући ову светињу. Исто је било у време Аустрије, а ништа мањи прогон нашега свештенства и монаштва није био у време богоборнога комунизма.

Слично је и данас, у наше време, у Црној Гори. Последњем бастиону комунизма на Балкану и, слободно можемо рећи, у Европи. Али, ево, даде Бог и свети Василије Острошки, да ће то проћи и да ће наш народ тамо слободно живети са својим светињама.

И ми овде покушавамо да живимо са својим светињама. Добро је да доводите своју децу у наше манастире да се ту васпитавају православљу. Дете много више научи на једној Литургији него на неколико часова веронауке.

Мати Игуманија, хвала вам што се бринете за ову свету обитељ да живи јеванђељским животом. Много народа овде долази, на Литургије и славе. Долазе да се напајају православљем које ова светиња има дубоко у својим темељима.

Повезана тема: МАНАСТИР ТАВНА - ВЈЕКОВНИ БАСТИОН СРПСКЕ ДУХОВНОСТИ

МАНАСТИР ТАВНА ИГУМАНИЈА МАРТА ГРАДОНАЧЕЛНИК МИЋО МИЋИЋ