НАРОДНИ САБОР У МАНАСТИРУ ТАВНА НА ВЕЛИКУ ГОСПОЈИНУ

На празник Успеније Пресвете Богородице-Велике Госпојине, служена је Света архијерејска литургија у манастиру Тавна гдје је одржан традиционални народни сабор.

Умировљени Епископ средњоевропски Константин поручио је у бесједи да је Пресвета Богородица заштитница свих у све дане живота и захвалио бројним вјерницима јер и у вријеме пандемије вируса корона долазе у храмове и приносе своје молитве.

Међу бројним вјерница народном сабору присуствовао је и начелник општине Угљевик Василије Перић који је поручио да су вјера Србинова и православље у пуном сјају у подмајевичком крају засијали још у средњем вијеку, када су славни Немањићи подигли чувени манастир Тавну.

"Црква је одржала вјеру у нашем православном становништву и развила дубоки осјећај блискости са нашим сународницима са обје обале Дрине и Саве“, поручио је Перић, који је замјеник предсједника Епархијског управног одбора Епархије зворничко-тузланске.

Народном сабору присуствовало је и руководство Бијељине, на челу са градоначелником Мићом Мићићем.

Манастир Тавна посвећен је Пресветој Тројици.

Помиње се у Троношком и Пећком љетопису, али и у турским пописима од 1548. до 1586. године као задужбина краља Драгутина Немањића и његових синова.

Манастир је смјештен на обронцима планине Мајевице, у близини пута Бијељина-Зворник.

Текст и фото: Младен Василић,
​координатор за односе са јавношћу Општине Угљевик

ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА УСПЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ЦРКВЕНО-НАРОДНИ САБОР МАНАСТИР ТАВНА ЕПИСКОП КОНСТАНТИН МИЋО МИЋИЋ ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ