ДЕРВЕНТА: ОСВЕШТАНА СТАРА ЦРКВА У СРПСКОЈ ВАРОШИ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије освештао је данас Стару цркву у Српској вароши у Дервенти, која је срушена 1992. године за вријеме окупације ХВО-а и такозване Армије БиХ.

Фото: Никола Кулага
Епископ је у бесједи истакао у ће овом храму често бити служене Литургије, посебно суботом, такозвана заупокојена литургија.

- Радујмо се данашњем дану, радујмо се побједи свјетлости над тамом, као дану Божанске истине над неистинама разним које постоје унутар овог свијета, као побједи здравља над болестима - додао је Епископ Фотије.

За кума храма проглашен је привредник из Дервенте Драго Наградић, који је и предсједник Грађевинског одбора за обнову храма. Наградић је одликован Орденом "Светог краља Драгутина - преподобног Теоктиста".

Признање, каже, није очекивао, јер му је циљ био да учини све што може да помогне обнову храма, заједно са пријатељима с обзиром на то да бол носи од 1992. године када је порушена ова љепотица.

- Чекали смо 25 година да кренемо у изградњу спомен-храма, спомена на нашу некадашњу љепотицу из времена када је грађена 1850. године - рекао је новинарима Наградић и подсјетио да је обнова почела прије двије и по године уз помоћ привредника, свештеника и добрих дервентских вјерника.

Орденом "Светог краља Драгутина - преподобног Теоктиста" одликован је и привредник Радован Пазуревић.

Начелнику општине Милораду Симићу, који је присуствовао данашњем чину освештања, уручена је Архијерејска похвалница.

Будући да је храм срушен на Спасовдан 1992. године, било је планирано да буде освештан на исти празник, 28. маја, али је одгођено због епидемиолошке ситуације.

Активности у вези са обновом почеле су у децембру 2017. године израдом идејног рјешења цјелокупног комплекса који обухвата обнову цркве, изградњу светосавског дома, те мртвачнице са палионицом свијећа.

Обновљена црква посвећена је Благовијестима, које се празнују 7. априла.

Градњу дервентске Старе цркве почео је 1850. године тадашњи парох дервентски са трговцима Ђорђем и Ристом Костићем, те Симом Карамитровићем и осталим парохијанима.

Зидање богомоље трајало је до 1855. године, када је на празник Успења Пресвете Богородице, којем је и била посвећена, црква освештана.

Текст: РТРС
Фото: Никола Кулага

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА ОСВЕЋЕЊЕ ДЕРВЕНТА ОРДЕН НАЧЕЛНИК МИЛОРАД СИМИЋ БЛАГОВИЈЕСТИ