ТРАДИЦИОНАЛНИМ "ЛИЛАЊЕМ" ЧУВА СЕ ТРАДИЦИЈА СРБА

У порти Храма Свете Петке Параскеве у Угљевику вечерас су 54 малишана учествовала у традиционалном петровданском "лилању" са упаљеним бакљама направљеним од коре дрвета.

"Лилању“ је претходило вечерње богослужење које је служио протојереј-ставрофор Милан Топић.

"Ватра из `лила` симболизује распламсавање вјере у сваком човјеку, хришћанину, као што гори ватра из `лила` тако треба да се човјек весели и радује празнику и да наша вјера православна буде распламсана као та ватра", рекао је Топић новинарима.

Организатори манифестације су Црквена општина Угљевик и Светосавска омладинска заједница, а генерални покровитељ општина Угљевик.

"Лилању" је присуствовао и начелник Угљевика Василије Перић који је истакао да је важно што дјеца његују традицију и обичаје којима се чувају српска култура и православна вјера.

Он је додао да је општина Угљевик за све учеснике обезбиједила поклон пакете слаткиша, а за три најсрећнија добитника, који су изабрани извлачењем, награду од по 100 КМ.

​Текст и фото: Младен Василић

ЛИЛАЊЕ ПЕТРОВДАН УГЉЕВИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ