ДОБОЈ: СЛУЖЕН ПАРАСТОС ЗА СПОМЕНКА ГОСТИЋА

ФОТО: Добојски Инфо
Свештенство архијерејског намјесништва добојског служило је данас парастос за најмлађег борца Војске Републике Српске Споменка Гостића, који је погинуо на данашњи дан прије 27 година.

Парастос је служен код Споменкове бисте у порти Храма Рођења Пресвете Богородице.

Свештеник Душко Недић рекао је новинарима да је велика Споменкова жртва, као и свих бораца, погинулих за одбрану вјере и отаџбине од Косовског боја, који су омогућили мир и стабилан живот за будућа покољења.

"Они су својом жртвом све нас задужили да их молитвом за њихове душе поменемо пред Господом Богом", истакао је Недић.

Он је навео да је због мјера у вези са пандемијом вируса корона данас отказана промоција књиге "Споменко и Озрен", аутора Милета Савића.

Споменко Гостић /рођен 1978. године/ као припадник Војске Републике Српске погинуо је од гранате 20. марта 1993. године, недалеко од свог села Јовићи на планини Озрен. Тада је, осим њега, живот изгубило још пет српских војника.

Сахрањен је на мјесном гробљу Горњи Улишњак, гдје почивају његова мајка и бака. То мјесто, као и Споменково село Јовићи, данас се налазе у Федерацији БиХ.

Након што је у рату остао сам, Споменко се придружио војсци, гдје је прво био курир, а касније је развозио храну војницима.

Неколико мјесеци прије погибије наишао је на мину док је коњском запрегом развозио храну по линији. Коњи су тада страдали, а Споменко је лакше рањен.

Касније је отишао код артиљераца, гдје је и окончао свој млади живот.

Послије више од двије деценије од погибије млади херој са Озрена добио је спомен-бисту у Добоју, која је 20. марта 2014. године постављена у порти Храма Рођења Пресвете Богородице.

Чланови Удружења дјеце погинулих бораца "Насљеђе" Републике Српске обновили су 2017. године споменик на мјесном гробљу Горњи Улишњак, а добојски умјетник Дени Божић осликао је мурал са ликом Споменка Гостића у Улици војводе Степе у Добоју.

Извор: Добојски инфо

СПОМЕНКО ГОСТИЋ ДОБОЈ