БОГОЈАВЉЕЊЕ: АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И ПЛИВАЊЕ ЗА ЧАСНИ КРСТ У БРЧКОМ

Фото: Дејан Ђурковић (artphoto.brcko)
Свету архијерејску Литургију на празник Богојављења у храму Успења Пресвете Богородице у Брчком служио је Преосвећени Владика Фотије, Епископ зворничко-тузлански, уз саслужење протојереја-ставрофора Драгана Ћирковића, архијерејског намјесника брчанског, протојерејâ-ставрофорâ Вујадина Станишића и Александра Рељића, протојереја-ставрофора Славка Максимовића, свештеника у пензији и протођакона Славољуба Милошевића.

Епископ Фотије честитао је празник Богојављење и говорио о значају празника.

Велики број вјерника који је испунио храм, приступио је светој тајни Евхаристије,  сједињујући се са Господом и Спаситељем нашим Исусом Христом.

За заслуге према Светој цркви на Светој Литургији Епископ Фотије је одликовао орденом Св. Краља Драгутина  госпођу Слободанку Ћурчић, господина  Ђорђа Којића и  господина Уроша Војновића.

Владика Фотије је након Литургије благословио пливаче, а затим је Литија из порте храма кренула према купалишту Фицибајер на Сави, гдје се седми пут пливало за Часни крст.

Протојереј-ставрофор Небојша Драшкић рекао је да у пливању могу учествовати и мушкарци и жене - крштени православни хришћани.

Прота Драшкић каже да је Богојављење значајан хришћански празник, али и истиче да само пливање за Часни крст увијек привуче велики број људи.

Никола Јокић (22) студент Машинског факултета из Београда ове године је први допливао до Часног крста на Богојављенском пливању на Сави у Брчком.

– Ово је била заједничка побједа свих нас. Част је пливати уз ове момке. Дошао сам са другарима из Београда да подржимо наш народ овдје и јако ми је драго што смо пливали и што сам освојио Часни крст. Догодине ћемо се опет видјети – рекао је Јокић.

Он је, поред титуле Витеза Часног крста, коју ће носити наредних годину дана, награђен и златником од Владике зворничко-тузланског господина Фотија.

За Часни крст је пливало 68 момака. Најстарији учесник био је Раденко Росуљаш (60), а најмлађи Вукшин Лујић (17) коме је ово прво Богојављенско пливање.

– Осјећај је невјероватан. Тек од половине трке схватите шта се дешава, а на крају онај излазак из воде је нешто савршено- рекао је Лујић.

Богојављенско пливање седму годину заредом организовала је Црквена општина Брчко и Пливачки екстремни  клуб „Атос Сава“.

Литији која је претходила овој спортско-духовној манифестацији нашао се и транспарент подршке Србима у Црној Гори.

“Српска Спарто буди јака, уз тебе су хиљаде Брчака” стајало је у првим редовима данашње литије, чиме је још једном послата порука подршке борби за права Срба и Српске православне цркве у Црној Гори.

Покровитељ је и ове године био Синиша Милић градоначелник Брчког који је  рекао је да му је драго што се ова духовно-спортска манифестација наставља.

-Посебно радује што је ова манифестација све масовнија и надам се да ћемо наставити да његујемо ову традицију – рекао је Милић

Извор: еБрчко
Фото: Дејан Ђурковић