ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: Смрт је побјеђена за све вјерујуће (ВИДЕО)

У двадесету недјељу по Духовима, 03. новембра 2019. године, на дан када молитвено прослављамо Преподобног Илариона, Светог Илариона Меглинског и Светог Висариона  Исповједника, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служиo je свету архијерејску Литургију у цркви Светог великомученика Прокопија у Дворовима.

Преосвећеном Владици саслуживали су: архијерејски намјeсник бијељински, протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, протојереј-ставрофор Милан Ивановић, свештеник у пензији, протојереј-ставрофор Јово Бановић, парох новодворовски, протонамjесник Митар Млађеновић, парох великообарски, протођакон Богдан Стјепановић и ђакон Велислав Мишура.

Благословени народ и дјеца Божија испунили су свети храм, како би живо учествовали у литургијском догађају прослављања празника, од нашег Владике и оца чули ријечи утјехе и охрабрења, те се причестили животворним тајнама Христовим.

Светој Евхаристији присуствовао је градоначелник Бијељине, господин Мићо Мићић, начелник за финансије, господин Славко Башић и замјеник министра за људска права и избјеглице у Савјету министара БиХ, господин Предраг Јовић.

На данашњој светој Литургији читано је зачало из Јеванђеља по Луки, које говори о Господу Васкрситељу. Осврнувши се на прочитани јеванђељски одјељак, Владика је одржао надахнуту бесједу, која је била усмјерена ка томе,  да очи наше буду уперене ка Царству Божијим. Преосвећени Владика говорио је о важности сталног причешћивања, јер је то пунота наше вјере, лијек бесмртности. Говорећи о смислу нашег живота Преосвећени Владика је рекао да: "ако све иде из ништа у ништа, из гроба у гроб, у чему је онда смисао нашег живота. Ми у Цркви вјерујемо у васкрсење из мртвих, да смрт није посљедња реалност, већ васкрсење коме треба да тежимо. Смрт је побјеђена за све вјерујуће", то нам потврђује одјељак данашњег јеванђеља, "Господ је васкрсење и живот, Он је онај који има власт и над животом и над смрћу, Он ће судити свијету на крају историје". Веће од свега што можемо учинити и задобити на земљи, јесте дар да будемо у књизи живота која је у Божијим рукама. У тој књизи су имена многих светитеља на које ми треба да се угледамо, јер смо дјеца Божија.

Са жељом да и наша имена буду тамо, у Царству Божијем, Владика је присутнима пожелио здравља и сваког добра осјењујући их знаком крсног благослова.

По завршетку свете Литургије приређена је трпеза љубави. Током трпезе љубави,  протојереј  Ненад Ђурић, старјешина храма Светог великомученика Прокопија, одржао је поздравну ријеч и здравицу. Том приликом поздравио је све госте и захвалио Његовом Преосвештенству на канонској посјети парохијама првој и другој дворовској и на изреченој очинској поуци и старању.

У знак сјећања на данашњу посјету, прото Ненад, уручио је Епископу Фотију, у име Црквеног одбора и парохијана, икону Часних верига светог апостола Петра и панагију рађену дуборезом.

Благодаримо Господу и Светом Прокопију на дивном дану и радости којом нас увијек благосиљају!