ДУХОВСКО САБОРОВАЊЕ У ТЕСЛИЋУ (ВИДЕО)

Фото: Далибор Ковачевић
О да би сав народ Господњи
                                                                                      Постао пророци
                                                                                      И да Господ пусти Дух Свој на њих!
                                                                                      (4.Мојс. 11, 29)

На дан Свете Педесетнице, рођендан Цркве Христове, рођендан свих хришћана, на дан када добисмо Духа Утјешитеља, Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије богослужио је у Храму Пресвете Тројице у Теслићу.

Овај дан теслићани су започели Светом архијерејском Литургијом на којој су Преосвештеном Епископу саслуживали протојереји-ставрофори Саво Кнежевић, Боро Шањић, Јово Бановић  и Чедо Готовац, те протођакон Богдан Стјепановић и ђакон Тадија Никчевић.

Поред мноштва народа који се сабрао прослављајући славу свога храма, Светој архијерејској Литургији присуствовали су и г. Миладин Драгичевић, изасланик предсједника Републике Српске, г. др Милан Миличевић, начелник општине Теслић, г. Милован Станковић, замјеник начелника општине Теслић, г. др Драган Богданић , директор ЗТЦ-а „Бања Врућица“.

Ја сам свјетлост свијету, видјело свијету.
Ко иде за мном неће ходити по тами, имаће свјетлост живота.
(Јн 8,12)

Након Литургије народ, предвођен свештенством, кренуо је у свечану Литију градом. Литија је, као и сваке године, исказала саборно прослављање овог великог празника, које се огледало учешћем бројног народа и институција. Оставивши све разлике и подијељености, потврдише да само онај човјек, који има Духа Христовог, Духа Светог, заиста јесте хришћанин.

Како и приличи данашњем празнику, празнику гостољубља Аврамовог, које оваплоћује симболику нераскидивог јединства, братсво храма је припремило трпезу љубави за своје суграђане, те Теслић данас поста равница Мамријска.

Посебну радост народу, на данашњи дан, учинио је Епископ Фотије оставивши нам дар умјесто бесједе, пјесму:

ОД ОГЊЕНИХ ЈЕЗИКА РОЂЕНА

Помени Господе слугу свога
недостојнога, једина нада ми
је љубав Твоја. Изведи ме из ада
сопственога данас, када је од
Огњених језика, рођена црква
Твоја. Помени ме, а немаш
зашто, јер сам пепео и прах, па
чак и не постојим ако страха
Твога немам у себи. Помени ме
зато молитвама Отаца наших,
Порфирија сасуда љубави и Пајсија
христоносног, Нектарија чудотворца
и Тадеја прозорљивог и Матера наших
богоносних. Све цветови Цркве Твоје, која је од Огњених језика рођена и
стоји постојано, читавом свету као Светиљка и Град, у којем Ти, Огњеним језицима обитаваш. Амин.

Прослављајући Свету Педесетницу молимо се да погледом на Свету Тројицу „превладамо страх од мрских раздора овога свијета“.

ђакон Тадија Никчевић

СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ ДУХОВИ ПЕДЕСЕТНИЦА ХРАМОВНА СЛАВА ТЕСЛИЋ НАЧЕЛНИК МИЛАН МИЛИЧЕВИЋ МИЛАДИН ДРАГИЧЕВИЋ ДРАГАН БОГДАНИЋ