ПРЕДСЈЕДНИК ПРЕДСЈЕДНИШТВА БИХ У ПОСЈЕТИ ЕПИСКОПУ ФОТИЈУ

Фото: СРНА
У оквиру посјете Граду Бијељини, Господин Милорад Додик посјетио је Епархију зворничко-тузланску и Епископа господина Фотија.

У срдачном разговору дотакнуте су многе теме које се тичу живота и рада Српске Православне Цркве и српског народа у Републици Српској и БиХ.

Посебан акценат у разговору дат је теми изградње новога Завјетног храма Светога Саве и Светог Симеона Мироточивог, који је већ у народу назван Храмом српског јединства.

Храм би, ако Бог да, требао бити изграђен у близини новог ауто-пута који ће пролазити поред Бијељине.

Поред тога, разговарано је и о завршетку радова већ започетих цркава и других објеката, о Православној вјеронауци и њеној имплементацији у средњошколском систему Републике Српске као и о проблему учесталог исељавања нашег народа у земље Европске Уније.

Господин Додик је захвалио Епископу Фотију на пријему и нагласио да ће све релевантне институције Републике Српске дати свој допринос овим пројектима, а зарад стабилности Цркве и народа која је гарант опстанка Републике Српске.

-Говорили смо о значајним стварима везаним за живот наше епархије, у којој има много градилишта, а тај посао не можемо сами да урадимо без помоћи Републике Српске и њених институција, рекао је владика Фотије.

Он је додао да је договорена реализација новог пројекта,радног назива "Црква српског јединства", који ће бити реализован уз пројекат изградње ауто-пута, који иде од Кузмина према Бијељини и даље према Брчком и Добоју. Пројекат "Црква српског јединства", како је навео Владика, веома је потребан Србима који су склони томе да се деле и сукобљавају.

-Та црква би требало да буде нешто што нас повезује, обједињава, како у Републици Српској, тако и у матичној држави Србији, наглашава Епископ. Према његовим речима, нови велелепни храм биће заветна црква ширег значаја од обичне парохијске цркве, јер ће окупљати Србе са свих континената.

-Република Српска треба да добије такву светињу гдје ћемо бити сви заједно, обједињени у том великом објекту, поручио је епископ Фотије.

Српски члан Предсједништва БиХ потврдио је подршку идеји Епископа зворничко-тузланског, потенцирајући добру сарадњу Српске Православне Цркве и Републике Српске кроз дуги низ година, на низу пројеката који промовишу заједничке вредности, и то путем веронауке и обостране међусобне бриге Цркве и државе. Он је нагласио да је Црква један од најважнијих идентитета српског народа.

-Црква на најбољи начин чува и баштини традицију српског језика, писма, вјере и наше крсне славе, свега што нас чини посебним народом на овим просторима, који је изложен многим проблемима, рекао је г. Додик и оценио да су односи институција Републике Српске и Српске Православне Цркве на највишем могућем нивоу и додао да су сви заједнички започети пројекти и реализовани. Он је захвалио епископу Фотију на бризи за Епархију, у којој је изграђено више од 200 цркава и црквених објеката.

Повезана вијест: Додик са Мићићем на састанку о ауто-путу