ВЈЕРНИЦИ ИЗ ДЕРВЕНТЕ У ПОСЈЕТИ СВЕТИЊАМА СРБИЈЕ И ГРЧКЕ

Треће недјеље Великог поста група вјерника из Дервенте кренула је на поклоничко путовање светињама Србије и Грчке.

Овом приликом посјета је усмјерена на једно од најзначајнијих мјеста српске културе и духовности, манастир Хиландар на Светој Гори.

Уз благослов Његовог преосвештенства Епископа зворничко-тузланског господина Фотија, поклоници су са свештеником из Дервенте, протојерејем Илијом Јовићем, у првом дијелу овог путовања обишли и поклонили се светињама у Србији, задужбини Стефана Немање манастиру Студеница, затим мјесту крунисања српских краљева манастиру Жича, задужбинини кнегиње Милице манастиру Љубостињи и цркви Лазарици гдје се налази дио моштију Светог кнеза Лазара.

Након обиласка ових манастира поклоници су кренули пут Солуна гдје су обишли цркву Светога Димитрија, Солунску митрополију у којој се налазе мошти Светог Григорија Паламе и цркву Свете Софије.

Крајњи циљ овог путовања био је одлазак на Свету Гору и посјета манастиру Хиландар. Вјерници су присуствовали свим богослужењима а врхунац је била света Литургија на којој су се вјерници причестили. Боравак у Хиландару је трајао 2 дана и у том периоду поклоници су обишли још нека мјеста у близини Хиландара као што су:  скит Светог Василија, пирг краља Милутина, крст цара Душана као и руски манастир Пантелејмон.

У повратку из Хиландара посјећен је и манастир Каково који је метох манастира Хиландар, након чега су се поклоници упутили назад за Дервенту.

Стефан Тадић
студент теологије