ПАРАСТОС ЗА УБИЈЕНЕ СРПСКЕ ЦИВИЛЕ У СИЈЕКОВЦУ

Прије полагања вијенаца, у храму Свете великомученице Огњене Марије Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије служио је, са свештенством, свету архијерејску Литургију и парастос невино страдалим цивилима у последњем Одбрамбено-отаџбинском рату.

Предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик положио је данас вијенац код спомен-плоче у Сијековцу за 46 српских цивила - жена, дјеце и стараца које су прије 27 година звјерски убиле регуларне војне снаге Хрватске са паравојним бошњачко-хрватским формацијама.

Вијенце су положили и изасланик предсједнице Републике Српске Миладин Драгичевић, делегација Народне скупштине Српске, министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, као и делегација општине Брод.

Код спомен-плоче у Сијековцу вијенце су положили и предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић, представници Републичке организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, представници Трећег пјешадијског Република Српска пука Оружаних снага БиХ, ОЕБС-а, општине Вукосавље, Рафинерије нафте Борд, као и бројни грађани.

Делегација Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила положила је вијенац и на спомен-плочу подигнуту на мјесту масовне гробнице са тијелима Срба које су прије 27 година убиле јединице регуларне хрватске војске са паравојним бошњачко-хрватским формацијама.

Сијековац - Додик - полагање вијенаца (Фото: СРНА)

Регуларне снаге Хрватске, са паравојним муслиманско-хрватским формацијама из такозване РБиХ током 1992. године извршиле су стравичне злочине над Србима у Сијековцу, звјерски усмртивши 46 цивила, углавном жена, дјеце и стараца.

У првом ратном злочину почињеном на територији БиХ за сат времена убијено је деветоро Срба, међу којима највише чланова породица Милошевић и Зечевић.

Најмлађа жртва био је Драго Милошевић /17/, а најстарија Васо Зечевић /77/.

У Сијековцу је запаљено 15 кућа, као и црква Свете великомученице Огњене Марије.

Ова убиства била су сигнал свим Србима у БиХ каква их судбина чека ако не буду спремни да бране своја огњишта.

Обиљежавање организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Извор: РТРС

ДАН СЈЕЋАЊА СИЈЕКОВАЦ ПОМЕН ПАРАСТОС БРОД СТРАДАЊЕ СРБА МИЛОРАД ДОДИК