ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: СВАКА ЛИТУРГИЈА ЈЕ СУСРЕТ СА БОГОМ

У недељу, када се у црквама чита јеванђелско зачало о царинику и фарисеју, 17. фебруара 2019. године, Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије први пут је посјетио парохију горњозабрђску и служио је Свету Литургију у храму Светог пророка Илије у Горњем Забрђу.

„Данас нас благодат Светога Духа сабра!" Заиста, ријечима ове стихире можемо да опишемо почетак припреме вјерног народа парохије горњозабрђске за прослављање Празника над Празницима-свијетлог Васкрсења Христовог, кроз прву припремну недељу пред Васкршњи пост.

Наиме, у недељу, када се у црквама чита јеванђелско зачало о царинику и фарисеју, 17. фебруара 2019. године, Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије први пут је посјетио парохију горњозабрђску и служио је Свету Литургију у храму Светог пророка Илије у Горњем Забрђу.

Сабрали смо се данас овде да се сусретнемо са Богом, јер је свака Литургија је сусрет са Богом живим и истинитим. Тога треба да будемо свесни кад полази цркви од дома свога, да би преиспитали своју савест. Да ли нас нешто мучи на савести, и ако смо нешто неком учинили нажао да покушамо да опростимо. Да дошавши у цркву, исповедимо се свештенику у покушамо да се покајемо као цариник из данашњег јеванђељске приче – поучио је у данашњој бесједи Епископ Фотије.

Епископу су саслуживали свештеници: Иван Савиновић, Митар Млађеновић, Никола Горановић и Александар Мирковић, те ђакони: Славољуб Милошевић и Младен Јовић.
На Литургији је појао црквени хор Теодул из Горњег Забрђа.

Светој Литургији је присуствовао велики број вјерника, од којих је знатан дио приступио Светом Путиру. Многи од присутних вјерника су након Свете Литургије изразили велику духовну радост, од благодати Божије, која се излила кроз молитвеност данашње Свете Литургије.

Као знак сјећања на прву служену Литургију Владике Фотија у храму у Горњем Забрђу, надлежни парох, јереј Срђан Васиљевић, у име парохије Горњозабрђске поклонио је  Епископу икону Светог Саве Српског и Светог Сергија Радоњешког.

Након Свете Литургије уприличена је трпеза љубави за све писутне коју су још пријатнијом учинили светосавци из Братунца, кроз своје појање заједно са хором из Г. Забрђа.

Јереј Срђан Васиљевић