ДОБОЈ: ЛИТУРГИЈСКА ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ (ВИДЕО)

Данас сав српски род православни прославља највећег рођеног из српског рода просветитеља и утемељивача Српске православне цркве Светог Саву. Тако је било и у Добоју гдје је свечано прослављен од Бога даровани нам пастир и учитељ светитељ Сава.

Празновање је почело уочи празника вечерњим богослужењем у храму Светих апостола Петра и Павла које је богослужио протојереј-ставроор Мирко Николић, архијерејски намјесник добојски, протојереј-ставрофор Радован Грујић, умировљени свештеник и ђакон Владо Мојевић.

Послије отпјеваног тропара богоносном оцу нашем Сави услиједило је освећење славског жита и колача које су припремили чланови Светосавске омладинске заједнице из Добоја.

Свештеници су са вјероучитељима основних школа из Добоја преломили славски колач.

Допринос и благољепије прослави празника оца нашега Саве као и сваке године, тако и ове, дали су ученици средње Медицинске школе из Добоја, који су се несебично потрудили како би на најљепши начин извели свечани светосавски програм. Поред неколико отпјеваних и одсвираних умилних мелодија, приредили су и представу о животу Светог Саве.

Након вечерњег богослужења услиједила је трпеза љубави коју су припремили овогодишњи кумови.

Божанствену Литургију на дан српског светитеља и просветитеља Саве служио је архијерејски намјесник добојски протојереј-ставрофор Мирко Николић те умировљени свештеник протојереј-ставрофор Радован Грујић и ђакон Владо Мојевић. Пригодном бесједом присутнима се обратио отац Мирко истичући значај добронадежног пред Господом заступника Светога Саве као мјере, примјера и узора за Српску православну цркву њена духовна чада.

Освећен је славски колач и славско жито које су припремиле кумови славе ове године господин Веселин и госпођа Љубица Ђурковић.

Свештеници добојских парохија потом су обишли све основне и средње школе у Добоју које прослављају овог највећег српског наставника и просветитеља Светог Саву.

ђакон
Владо Мојевић