БОГОЈАВЉЕЊЕ: АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И ПЛИВАЊЕ ЗА ЧАСНИ КРСТ У БРЧКОМ

Фото: Дејан Ђурковић (artphoto.brcko)

​Свету архијерејску Литургију у поводу празника Богојављења у храму Успења Пресвете Богородице у Брчком служио је Преосвећени владика Фотије, Епископ зворничко-тузлански, уз саслужење протојереја-ставрофора Драгана Ћирковића, архијерејског намјесника брчанског, протојерејâ-ставрофорâ Славка Максимовића и Бранка Ђурића, свештеникâ у пензији, протојереја-ставрофора Вујадина Станишића, и протођаконâ Славољуба Милошевића и Драгана Поповића.

Епископ Фотије честитао је празник Богојављење и говорио о значају празника. ''Христова мисија почиње управо Светим крштењем. Дошавши на ријеку Јордан да се крсти, Господ Исус Христос је цијелом свијету показао да је то пут којим се улази у Цркву Божију, у Царство Небеско.''

Велики број вјерника који је испунио храм, приступио је светој тајни евхаристије,  сједињујући се са Господом и Спаситељем нашим Исусом Христом.

Владика Фотије је након Литургије благословио пливаче, а затим је Литија из порте храма кренула према купалишту Фицибајер на Сави, гдје се шести пут пливало за Часни крст.

Протојереј-ставрофор Небојша Драшкић рекао је да у пливању могу учествовати и мушкарци и жене - крштени православни хришћани.

"Плива се 33 метра, што символише Христове године. Правила су таква да онај ко три године заредом освоји Часни крсти не може учествовати", рекао је Драшкић.

Прота Драшкић каже да је Богојављење значајан хришћански празник, али и истиче да само пливање за Часни крст увијек привуче велики број људи.

"На тај дан се Господ Исус Христос крстио на ријеци Јордан, на тај дан Бог нам се открива у три лица као Света Тројица.

А поред тог духовног, догађај може да има и промотивни значај, да се Брчко промовише и мислим да је ово манифестација која је по броју присутних, можда и најбројнија", рекао је Драшкић.

Жељко Лазић (25) је ове године најбољи међу 60 такмичара Богојављенског пливања у Брчком. Ове године међу пливачима су биле и двије дјевојке, Андријана Вуковић и Биљана Тодоровић, обје из Бијељине.

Организатори овогодишњег пливања за Часни крст су Црквена општина Брчко и Пливачки клуб "Атос - Сава" Брчко.

Извор: ебрчко.нет

БОГОЈАВЉЕЊЕ ЛИТИЈА БРЧКО ПЛИВАЊЕ